Nastawienia członków Rady nie zmieniła najświeższa projekcja ścieżki inflacyjnej i ścieżki PKB, z którymi mieli możliwość zapoznać się w trakcie listopadowego spotkania. Szczególnie w przypadku inflacji prognozy wskazują na odczyty dużo niższe niż te, które szacowano w lipcowej projekcji.

Ogólna tendencja zdaniem banku centralnego się nie zmienia. Wskaźnik cen konsumpcyjnych będzie stopniowo wracał powyżej zera, a wzrost gospodarczy utrzyma się powyżej 3 proc. Inwestorzy niezmiennie wierzą jednak, że polityka pieniężna zyska nowy obraz wraz z wymianą członków RPP, która rozpocznie się już w styczniu. Nowa Rada wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta będzie zdaniem rynku bardziej gołębia i skłonna do obniżenia stóp procentowych. Zdaniem inwestorów 3-miesięczna stawka WIBOR w drugiej połowie przyszłego roku będzie wynosić jedynie 1,35 proc. wobec 1,73 proc., którą rynek ustalił w środę.

Wiara w niższe stopy procentowe do najniższego od kwietnia poziomu sprowadziła rentowność obligacji dwuletnich. Papiery pięcio- i dziesięcioletnie pozostawały pod presją i ich rentowność wzrosła w środę o kolejne 3 punkty bazowe. Najwyższe od dwóch tygodni rentowności na rynkach bazowych sprzyjają wyciskaniu z polskiego długu powyborczej premii.