Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Andrzej Bebłociński, analityk PKO Bank Polski
Nastawienia członków Rady nie zmieniła najświeższa projekcja ścieżki inflacyjnej i ścieżki PKB, z którymi mieli możliwość zapoznać się w trakcie listopadowego spotkania. Szczególnie w przypadku inflacji prognozy wskazują na odczyty dużo niższe niż te, które szacowano w lipcowej projekcji.
Ogólna tendencja zdaniem banku centralnego się nie zmienia. Wskaźnik cen konsumpcyjnych będzie stopniowo wracał powyżej zera, a wzrost gospodarczy utrzyma się powyżej 3 proc. Inwestorzy niezmiennie wierzą jednak, że polityka pieniężna zyska nowy obraz wraz z wymianą członków RPP, która rozpocznie się już w styczniu. Nowa Rada wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta będzie zdaniem rynku bardziej gołębia i skłonna do obniżenia stóp procentowych. Zdaniem inwestorów 3-miesięczna stawka WIBOR w drugiej połowie przyszłego roku będzie wynosić jedynie 1,35 proc. wobec 1,73 proc., którą rynek ustalił w środę.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie sesje na giełdach wpisują się w dominujący, średnioterminowy sentyment prowzrostowy, podkreślając różnice w dynamice rynków.
To pytanie pojawia się czasem w dyskusjach branżowych. Często odnosi się do relatywnie niskiego zainteresowania rynkiem akcji w Polsce, w relacji do USA i Europy Zachodniej.
Sektorami, na które warto zwrócić uwagę, są surowce i towary. Hossa na kawie i kakao już przeminęła. Teraz metale cieszą się zainteresowaniem.
Najświeższym przykładem jest deprecjacja intradayowa akcji Synektika prawie o 20 proc. w reakcji na informacje o chińskiej konkurencji.
W teorii jesteśmy w ciekawym momencie na rynkach. A krajowy z dużym prawdopodobieństwem podąży za nastrojami globalnymi.
Słaby dolar to szansa dla amerykańskich eksporterów, mocniejsze surowce w nim wyceniane, przepływy kapitału na rynki wschodzące.