Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Adrianna Kocięda, analityk, NWAI DM
Obniżkom cen niemieckiego długu sprzyjały kiepskie dane dotyczące wrześniowych zamówień w przemyśle ( -1,7 proc. m./m. i -0,9 proc. r./r.). Pod koniec dnia rentowność niemieckich bundów wzrosła o 1,0 proc., do 0,607. Spadały również ceny polskich obligacji, których rentowność oscylowała w okolicach 2,824, odnotowując dzienny wzrost o 1,84 proc. oraz tygodniowy o +4,84 proc. Kontynuacja trendu spadkowego odzwierciedla oczekiwania rynku dotyczące ewentualnych cięć stóp procentowych. Potwierdza to również coraz bardziej widoczne w ostatnich dniach wystromienie krzywej stóp procentowych, która pokazuje silne oczekiwania na obniżenie stóp krótkoterminowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nasze decyzje nie wynikają z wad algorytmów, które stosujemy, a z wyjątkowości otoczenia, w którym dominuje prezydent Trump.
Według prognoz NBP w lipcu inflacja spadnie poniżej 3 proc., a w kolejnych kwartałach może nieco wzrosnąć, jeżeli ceny prądu zostaną odmrożone
Trend obowiązuje, dopóki nie zostanie zanegowany.
Ostatnie sesje na giełdach wpisują się w dominujący, średnioterminowy sentyment prowzrostowy, podkreślając różnice w dynamice rynków.
To pytanie pojawia się czasem w dyskusjach branżowych. Często odnosi się do relatywnie niskiego zainteresowania rynkiem akcji w Polsce, w relacji do USA i Europy Zachodniej.
Sektorami, na które warto zwrócić uwagę, są surowce i towary. Hossa na kawie i kakao już przeminęła. Teraz metale cieszą się zainteresowaniem.