Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dorota Strauch, analityk, Raiffeisen Polbank
Wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym sięgnął 271 tys., co było najlepszym wynikiem od grudnia ub.r., niemal równym wzrostowi zanotowanemu łącznie przez sierpień i wrzesień. Ponadto lepiej wypadł odczyt stopy bezrobocia oraz dynamika płac. W reakcji na takie dane przede wszystkim zyskał dolar – kurs EUR/USD zanurkował pod 1,08, do najniższego poziomu od kwietnia, a para USD/PLN przetestowała szczyt trendu wzrostowego z 2014 r. i wyznaczyła nowe ponad 11-letnie maksimum, na razie jednak poniżej bariery 4,0. Kurs EUR/PLN okazał się natomiast bardziej odporny na informacje z USA i jedynie chwilowo przetestował 4,26.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trend obowiązuje, dopóki nie zostanie zanegowany.
Ostatnie sesje na giełdach wpisują się w dominujący, średnioterminowy sentyment prowzrostowy, podkreślając różnice w dynamice rynków.
To pytanie pojawia się czasem w dyskusjach branżowych. Często odnosi się do relatywnie niskiego zainteresowania rynkiem akcji w Polsce, w relacji do USA i Europy Zachodniej.
Sektorami, na które warto zwrócić uwagę, są surowce i towary. Hossa na kawie i kakao już przeminęła. Teraz metale cieszą się zainteresowaniem.
Najświeższym przykładem jest deprecjacja intradayowa akcji Synektika prawie o 20 proc. w reakcji na informacje o chińskiej konkurencji.
W teorii jesteśmy w ciekawym momencie na rynkach. A krajowy z dużym prawdopodobieństwem podąży za nastrojami globalnymi.