Trzy najważniejsze z nich, czyli Rezerwa Federalna, Europejski Bank Centralny i Bank Anglii będą prawdopodobnie w najbliższym czasie dokonywać zmian swoich polityk monetarnych, a każda wypowiedź ich przedstawicieli może istotnie zmienić oczekiwania rynków.

Ze strony Europejskiego Banku Centralnego wypowiadać się będą Daniele Nouy, Jens Weidmann i Benoit Coeure. Ich wystąpienia będą interesujące ze względu na zapowiedziane przez prezesa banku Mario Draghiego dalsze luzowanie, aczkolwiek jak na razie nie znamy żadnych szczegółów na ten temat. Zastanawiające jest, czy EBC zdecyduje się dokonać tylko korekty, czy może dokona gruntownej zmiany swojego programu. Bank może podjąć decyzję aby zwiększyć skalę skupu aktywów lub wydłużyć czas jego działania. Obecnie program luzowania ilościowego ma wygasnąć we wrześniu 2016 roku, jednakże dane dotyczące inflacji wciąż nie są zadawalające. Wczoraj pojawiły się również pogłoski o zgodzie na cięcie stopy depozytowej przez EBC podczas grudniowego posiedzenia. Dzisiejsze wypowiedzi wskazujące na bardziej zdecydowane działania będą osłabiać euro i na odwrót.

We wtorek również będzie się wypowiadał wiceprzewodniczący Banku Anglii Jon Cunliffe. Może on trochę rozjaśnić jaki kierunek obierze BoE, ponieważ w ostatnim czasie otrzymaliśmy wiele sygnałów wskazujących na utrzymanie dotychczasowej ekspansywnej polityki monetarnej. Funt poszedł mocno w dół po publikacji przez bank kwartalnego raportu o inflacji, w którym obniżył swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego i inflacji, co wskazuje, że podwyżka stóp może być przeprowadzono później niż zakładano. Komentarze ze strony Marka Carneya wskazujący na zaciśnięcie polityki monetarnej przez Bank Anglii w połowie przyszłego roku tylko wprowadziły większe zamieszanie niż wyklarowały sytuację, aczkolwiek jeśli usłyszymy podobną zapowiedź ze strony Jona Cunliffea może to pomóc funtowi odrobić zeszłotygodniowe straty.

Na zakończenie dnia wystąpienie ma zaplanowane Charles Evans, prezes Banku Rezerwy Federalnej w Chicago. Jest on postrzegany od wielu lat jako zwolennik ekspansywnej polityki monetarnej, a jego poprzednie wypowiedzi wskazywały, że jest przeciwko podwyżce stóp w 2015 roku. Niemniej jednak, wczoraj inny członek Federalnej Rady ds. Operacji Otwartego Rynku Eric Rosengren powiedział, że zaciśnięcie polityki monetarnej przez Fed w grudniu jest uzasadnione. Dodajmy, ze był on dotąd postrzegany jako przeciwnik podwyżki stóp. Jeśli dzisiejsza wypowiedź będzie w podobnym duchu to dolar może znów zyskać. Michał Dąbrowski, Dział analiz XTB