Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.11.2015 05:00 Publikacja: 18.11.2015 05:00
Konrad Ryczko, analityk, DM BOŚ
Foto: Archiwum
Po początkowej lekkiej panice związanej ze wzrostem awersji do ryzyka dynamika ruchu pozostawała raczej ograniczona, jednak sam trend deprecjacyjny wobec m.in. brytyjskiego funta czy amerykańskiego dolara jest wyraźny. Warto jednak zaznaczyć, że najwyższe od 2005 r. poziomy na parze GBP/PLN są przede wszystkim wynikiem sytuacji na szerokim rynku, gdzie inwestorzy grają pod przyszłe podwyżki stóp BoE. Również w przypadku dolara głównym czynnikiem skłaniającym inwestorów do zakupu amerykańskiej waluty są perspektywy podwyżek stóp przez Fed już w grudniu. Obecnie scenariusz ten można wyceniać na około 70 proc. Kolejne wytyczne poznamy w środę wraz z publikacją zapisków z ostatniego posiedzenia FOMC.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na amerykańskim rynku wcześniejsza dynamiczna korekta została praktycznie równie szybko zakończona, jak się zaczęła.
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas