Podczas sesji Europejskiej, najważniejszymi danymi wydają się być wskaźnik bezrobocia w Niemczech oraz brytyjski PMI dla przemysłu. Stopa bezrobocia u naszych zachodnich sąsiadów spadła do poziomu 6,3% z poprzednich 6,4%. Ponadto, publikowane są dzisiaj odczyty PMI z Europy i ze Stanów Zjednoczonych. Dane ze Starego Kontynentu są ogólnie dobre, co przekłada się na umocnienie się euro w stosunku do dolara. Kurs na tej parze powrócił obecnie powyżej poziomu 1,06. Po południu poznamy wskaźnik ISM i PMI dla amerykańskiego przemysłu, co może odwrócić obecny trend wzrostowy na tej parze. We czwartek będzie mieć miejsce posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, po którym oczekuje się, że rozszerzy swój program luzowania ilościowego oraz obniży stopę depozytową, co może zaowocować ponownymi spadkami euro. Z kolei dane z Wielkiej Brytanii według prognoz analityków prawdopodobnie pokażą spowolnienie dynamiki tamtejszego przemysłu. Wraz ze słabszymi ostatnimi danymi z gospodarki Zjednoczonego Królestwa może się okazać, że spodziewana wcześniej podwyżka stóp przez Bank Anglii będzie mniej prawdopodobna, co nałoży presję na brytyjskiego funta.

Bank Rezerwy Australii zdecydował się na zachowanie obecnych stóp procentowych na niezmienionym poziomie 2%. Taka decyzja była przez wszystkich oczekiwana. Dolar australijski, po komunikacie ze strony banku oraz po dobrym odczycie PMI z Chin, umacnia się we wszystkich parach walutowych za wyjątkiem swojego odpowiednika z Nowej Zelandii, który jest najmocniejszy ze wszystkich walut z grupy G10, zyskując ponad 1,1%. Ciężko szukać uzasadnienia dla takiego ruchu wśród danych z Nowej Zelandii, gdzie opublikowano tylko indeks cen mieszkań, który wzrósł w listopadzie o 15% Według raportu od australijskiego banku Westpac, kontrakty futures na mleko wskazują na możliwy wzrost cen o około 6% do 7% podczas dzisiejszej aukcji produktów mlecznych.

Wczorajsze dane o PKB dla Polski za trzeci kwartał tego roku okazały się nieznacznie lepsze od oczekiwań. W stosunku do tego samego okresu z przed roku produkt krajowy brutto wzrósł o 3,5%, a spodziewano się 3,4%. Nawet pomimo gorszego wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu od prognozowanego złoty umacnia się dzisiaj we wszystkich swoich głównych parach walutowych. Po godzinie 10:00 dolar kosztował 4.0198 złotego, euro 4.2652 złotego, funt 6.0819 złotego, zaś frank 3.9127 złotego.

Michał Dąbrowski, dział analiz XTB, [email protected]