Na 16 ekonomistów ankietowanych w ubiegłym tygodniu przez agencję Thomson Reuters, aż 14 oczekuje podwyżki stóp, w tym najczęściej padają wskazania na ruch o 50 p.b.

Naszym zdaniem: Oczekiwania związane z podwyżką stóp stały za umocnieniem się liry w ubiegłym tygodniu. Rynek traktuje dzisiejszą decyzję TCMB jako test wiarygodności słów prezesa Erdem Basci, a także niezależności banku centralnego od zakusów środowiska prezydenta Erdogana. Szef TCMB podkreślał, że podwyżka stóp jest konieczna ze względu na rosnące oczekiwania inflacyjne, dodał też, że będzie miała ona miejsce po tym, jak na zacieśnienie polityki zdecyduje się amerykański FED. Ta ostatnia kwestia mogła być powodem dla którego nie zdecydowano się na ruch już w listopadzie. Niemniej na rynku odebrano to jako sygnał pewnych obaw przed reakcją środowiska prezydenta Erdogana, którego pozycja po wygranej partii AKP w listopadowych wyborach parlamentarnych, jeszcze bardziej wzrosła. Tymczasem od kilku miesięcy otwarcie nawoływał on do poluzowania polityki przez TCMB.

Jak będzie dzisiaj? Sam fakt podwyżki stóp może być już zdyskontowany. Pytanie też, czy w ślad za jednotygodniową stopą repo, która wynosi 7,50 proc. pójdzie stopa pożyczek overnight, która wynosi 10,75 proc. Niewykluczone, że ruch będzie asymetryczny (overnight bez zmian, lub nawet w dół), gdyż prezes Basci wielokrotnie zapowiadał stopniowe przechodzenie na jedną stopę (repo) jako benchmark. Takim ruchem TCMB nie zwiększyłby też średniego kosztu kapitału dla banków. Teoretycznie dałoby to pretekst do wyraźniejszej realizacji zysków na lirze. W praktyce jednak w średnim terminie kluczowe będą reakcje obozu rządzącego na działania banku centralnego. Jeżeli nie będzie zapowiedzi mogących prowadzić do prób naruszania ustawowej niezależności banku centralnego, a jest to możliwe biorąc pod uwagę to, że politycy mają inne problemy natury geopolitycznej i kwestię TCMB mogą sobie zostawić na później, to negatywna reakcja na lirze może ostatecznie nie być zbyt duża.

Technicznie na parach EUR/TRY i USD/TRY realizacja zysków rozpoczęła się już wczoraj. W przypadku EUR/TRY mocnym oporem są okolice 3,25 oparte o minima z sierpnia i października b.r. Dla USD/TRY takim poziomem może okazać się rejon 2,97 oparty o dołek z września b.r.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ