Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Andrzej Bebłociński, diler, Bank PKO BP
Na wartości zyskał też krajowy dług. Najniższe od początku roku wyceny zachęciły krajowych i zagranicznych inwestorów do zakupów. W efekcie rentowności pięcioletniej obligacji serii PS7021 i dziesięcioletniej obligacji serii DS0726 spadły o 4 pkt baz. To zaledwie trzecia część ruchu rentowności w górę obserwowanego we wtorek. Wzrost apetytu na ryzyko ma więc na razie wyłącznie charakter korekty, a do czasu rozstrzygnięcia referendum w Wielkiej Brytanii rynek pozostanie zmienny i podatny na wahania sondaży. Na tydzień przed zaplanowanym na 23 czerwca głosowaniem wyniki prowadzonych wśród wyborców badań dają przewagę zwolennikom opuszczenia Unii Europejskiej. Analizy wskazują jednak, że zwykle w miarę zbliżania się do terminu głosowania na znaczeniu wśród wyborców tracą argumenty emocjonalne, a zyskują te o charakterze merytorycznym. Odpływ kapitału portfelowego z Wielkiej Brytanii w kontekście tamtejszego deficytu na rachunku obrotów bieżących może spowodować dalsze osłabienie funta i zubożenie przeciętnego mieszkańca Wysp. Wsparcie dla rynków wschodzących może dać zaplanowane na środę posiedzenie Fedu. Potwierdzenie braku determinacji w podnoszeniu stóp za oceanem umocni złotego i krajowe obligacje. Brak presji płacowej i zbliżające się wybory za oceanem mogą wspierać taki scenariusz.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Od stycznia do czynników branych pod uwagę przez inwestorów można dodać politykę, a głównie wypowiedzi lub ich brak ze strony USA.
Sytuacja na GPW mocno się skomplikowała po I turze wyborów prezydenckich z racji dużo wyższego niż sondażowe poparcia dla skrajnej prawicy. Naturalnie zwiększa to szanse popieranego przez PiS Karola Nawrockiego.
Benchmark DAX znalazł się w rejonie ciekawego oporu technicznego 24 120 pkt (silne zniesienie zewnętrzne 113,0 proc.), który warto obecnie uważnie obserwować (możliwy wzrost presji podaży).
Po pierwszej turze wyborów prezydenckich warto się zastanowić nad scenariuszami, które mogą się rozegrać na rynku po drugiej turze.
Po 120 dniach od inauguracji Trumpa amerykańskie indeksy wracają do poziomów sprzed objęcia urzędu.
Wyborcze rozstrzygnięcia w Europie Środkowo-Wschodniej przyciągnęły uwagę inwestorów.