Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.07.2016 06:00 Publikacja: 13.07.2016 06:00
Konrad Ryczko, analityk, DM BOŚ
Foto: Archiwum
Od początku tygodnia złoty pozostaje jednak jedną z najsłabszych walut, nie tylko koszyka EM. Słabość PLN tłumaczyć można w dużej mierze czynnikami krajowymi (ustawa frankowa, obawy o budżet), ale również zbliżającą się rewizją ratingu ze strony agencji Fitch. Bazowy scenariusz nakazuje ostrożność, gdyż instytucja najprawdopodobniej zdecyduje się na obniżenie perspektywy ratingu (do negatywnej) dla Polski (podobnie jak zrobiły to wcześniej pozostałe agencje). Nie można również zapominać, iż to PLN wskazywany był jako jedna z walut, która w największym stopniu może ucierpieć w przypadku zbliżającego się Brexitu. Odnosząc się do W. Brytanii, warto wspomnieć o próbie podbicia kursu GBP po informacjach wskazujących, iż to T. May będzie kolejnym premierem na Wyspach. Ruch ten należy jednak traktować najprawdopodobniej jedynie jako przystanek w trendzie deprecjacyjnym na funcie. Na rynku walutowym odwrotnie niż w przypadku np. akcji wydaje się, iż inwestorzy mają świadomość ryzyka związanego ze zbliżającym się Brexitem czy problemami europejskiego sektora bankowego. Owszem, również tutaj rynek zakłada utrzymanie lub pogłębienie polityki stymulacyjnej ze strony EBC czy BoE, jednak brak jest wyraźnego przejścia na układ typu risk-on i skokowych transferów w kierunku walut EM czy CEE.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Benchmark DAX znalazł się w rejonie ciekawego oporu technicznego 24 120 pkt (silne zniesienie zewnętrzne 113,0 proc.), który warto obecnie uważnie obserwować (możliwy wzrost presji podaży).
Po pierwszej turze wyborów prezydenckich warto się zastanowić nad scenariuszami, które mogą się rozegrać na rynku po drugiej turze.
Po 120 dniach od inauguracji Trumpa amerykańskie indeksy wracają do poziomów sprzed objęcia urzędu.
Wyborcze rozstrzygnięcia w Europie Środkowo-Wschodniej przyciągnęły uwagę inwestorów.
Eksperci Biura Maklerskiego Pekao wspierają klientów Premium w podejmowaniu świadomych decyzji inwestycyjnych. Na podstawie nowoczesnej analizy portfela, dopasowanej do indywidualnych potrzeb, wskazują możliwe kierunki inwestycji. Cały proces odbywa się online.
Dobry timing i selekcja to w moim odczuciu w większym stopniu klucz do sukcesu zarówno w końcówce pierwszego półrocza, jak i drugiego półrocza 2025 r.
Ostatnio, przyglądając się między innymi sytuacji technicznej S&P 500, sugerowałem, że pułap 5646 pkt może okazać się istotnym elementem weryfikującym wiarygodność kreowanego obecnie ruchu popytu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas