Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od wyraźnego spadku. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych spadła wczoraj do okolic 43 USD za baryłkę, a dzisiaj rano także ten poziom został naruszony przez sprzedających.
Nastroje na rynku ropy naftowej od kilku tygodni systematycznie się pogarszają. W rezultacie, wielu inwestorów instytucjonalnych zamyka wcześniej zawarte długie pozycje na tym rynku, realizując zyski – a jednocześnie nie wierząc już w dalszy potencjał wzrostowy cen ropy naftowej. Co więcej, spora część funduszy hedgingowych nie tylko ogranicza lub likwiduje swoje długie pozycje, lecz wręcz pozycjonuje się netto na krótko, próbując wykorzystać obecny wzrost pesymizmu na tym rynku.
Potencjał spadkowy na wykresie ropy WTI wciąż wydaje się niewyczerpany. Obecnie kluczowym wsparciem dla cen tego surowca są okolice 41,80 USD za baryłkę.
Dynamiczny spadek cen kakao mimo obaw dotyczących produkcji.
Nowy tydzień na rynku kakao rozpoczął się od zniżki, będącej kontynuacją dynamicznych spadków cen tego surowca w ubiegłym tygodniu. Tym samym, notowania kakao wczoraj utrzymywały się w okolicach 2850-2900 USD za tonę.
Presja na spadek cen kakao wynika z prognoz nadwyżki tego surowca na globalnym rynku w tym roku. Na duże prawdopodobieństwo takiego scenariusza wskazywała niedawno Międzynarodowa Organizacja Kakao (International Cocoa Organization, ICCO). Nadwyżkę prognozują także analitycy ankietowani przez agencję Reuters – mediana ich oczekiwań dla sezonu 2016/2017 wynosi 114,5 tys. ton, podczas gdy w sezonie 2015/2016 na rynku kakao odnotowano deficyt wynoszący 245 tys. ton.