Komentarz walutowy DM BOŚ

Publikacja: 02.08.2016 12:52

Notowania AUD/USD – dane dzienne

Notowania AUD/USD – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Wahania wartości AUD po decyzji RBA

Dzisiaj w nocy inwestorzy na rynkach walutowych wyczekiwali decyzji banku centralnego Australii, dotyczącej tamtejszych stóp procentowych. RBA nie zaskoczył – obniżył główną stopę o 25 punktów bazowych, z poziomu 1,75% do 1,50%. Jednak tym, co zwróciło powszechnie uwagę, był fakt, że w komentarzu do swojej decyzji RBA nie przedstawił żadnych informacji dotyczących możliwości dalszego luzowania polityki monetarnej.

Reakcją na taki komunikat była przecena australijskiego dolara – notowania AUD/USD zeszły poniżej poziomu 0,75. Jednak nie na długo – bardzo szybko na wspomnianej parze walutowej pojawił się popyt, który podciągnął notowania w górę i obecnie oscylują one w okolicach 0,7565-0,7570.

Dolar australijski ewidentnie pokazuje więc siłę względem amerykańskiego dolara. Zresztą, w średnioterminowej perspektywie mamy do czynienia z ruchem wzrostowym na wykresie AUD/USD. Jest duża szansa na jego kontynuację, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że stopy procentowe w Australii i tak są wysokie w porównaniu do wielu innych krajów świata, co przyciąga kapitał na rynek AUD. Warto jednak pamiętać, że brak wzmianki o dalszym luzowaniu polityki monetarnej nie oznacza jeszcze, że kolejnych obniżek stóp procentowych nie będzie – zwłaszcza jeśli AUD będzie kontynuował umocnienie.

Notowania AUD/USD – dane dzienne

CHF silny mimo słabych danych makro

W ostatnich dniach amerykański dolar ma słabą passę. Waluta ta traci na wartości m.in. w relacji do euro, a także do szwajcarskiego franka. Kurs USD/CHF, który jeszcze tydzień temu przekraczał poziom 0,99, obecnie oscyluje w okolicach 0,9655-0,9660.

Dolarowi ewidentnie nie sprzyjają publikowane w USA dane makro, spośród których liczne rozczarowały (np. wczorajszy odczyt indeksu ISM dla przemysłu). Jednak opublikowane dzisiaj rano dane ze Szwajcarii również nie zachwyciły – zarówno dynamika sprzedaży detalicznej, jak i odczyt indeksu PMI dla przemysłu na lipiec, okazały się gorsze od rynkowych oczekiwań.

Można więc oceniać, że dzisiaj rano frank szwajcarski nie ma powodów do umocnienia i jest raczej silny słabością dolara. Ponadto, dalsze osuwanie się pary USD/CHF na południe może być wyhamowane ze względu na poziom wsparcia w okolicach 0,9655.

Notowania USD/CHF – dane dzienne

 

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Okiem eksperta
Rentowności amerykańskich obligacji w górę, a indeksy w dół
Okiem eksperta
Co po wyborach?
Okiem eksperta
Hossa w cieniu kryzysu
Okiem eksperta
I mamy niespodzianki
Materiał Promocyjny
Nowa jakość doradztwa inwestycyjnego dla klientów Premium
Okiem eksperta
Zwrot z WIG20 na mWIG40 i sWIG80
Okiem eksperta
Akcje silniejsze od złota