Komentarz walutowy DM BOŚ

Publikacja: 03.08.2016 12:39

Notowania EUR/USD – dane dzienne

Notowania EUR/USD – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Nieznaczne odreagowanie na eurodolarze

Notowania amerykańskiego dolara wciąż pozostają pod presją podaży. Od poniedziałku waluta ta osłabiła się wyraźnie w relacji do większości kluczowych globalnych walut. Kurs EUR/USD wczoraj dotarł nawet do poziomu 1,12 – jednak dzisiaj rano delikatnie osuwa się niżej, odreagowując wtorkową zwyżkę. Niemniej, presja wzrostowa na eurodolarze może się utrzymywać, zwłaszcza jeśli dane z USA dzisiaj i w kolejnych dniach rozczarują. Same dane z eurolandu są bowiem w miarę dobre: dzisiaj pojawiły się informacje dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej w strefie euro w czerwcu, a także indeks PMI dla usług za lipiec – i oba odczyty okazały się nieco lepsze od oczekiwań.

Notowania EUR/USD – dane dzienne

Przecenie amerykańskiego dolara w ostatnich dniach sprzyjają oddalające się perspektywy kolejnej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Rozczarowujące dane makro sprawiły, że wielu inwestorów, wcześniej zakładających wzrost stóp we wrześniu lub najpóźniej w grudniu tego roku, obecnie powątpiewa w jakąkolwiek podwyżkę w bieżącym roku. Ostatnia podwyżka stóp w USA miała miejsce w grudniu 2015 r. i było to pierwsze podniesienie stóp od 10 lat.

Źródło: Analizator stóp zwrotu BOSSA FX.

Perspektywy dalszej słabości brytyjskiego funta

Wczoraj amerykański dolar wykazał się słabością m.in. w relacji do brytyjskiego funta. Notowania GBP/USD dynamicznie przekroczyły poziom 1,33 i dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia, tj. w rejonie 1,3300-1,3340.

Mimo wczorajszego wzrostu, notowania brytyjskiego funta mogą mieć przed sobą okres dalszego spadku wartości. Dane makroekonomiczne w Wielkiej Brytanii nie zachwycają – poniedziałkowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu za lipiec był niższy od oczekiwań, a dzisiejszy odczyt analogicznego indeksu dla sektora usług zaledwie pokrył się z oczekiwaniami. Jednocześnie, nad funtem wisi widmo Brexitu, które generuje dodatkową niepewność związaną z tą walutą. Widać to po działaniach inwestorów – amerykańska CFTC wskazuje na rekordową liczbę krótkich pozycji na brytyjskim funcie wśród funduszy hedgingowych oraz innych graczy instytucjonalnych.

Notowania GBP/USD – dane dzienne

 

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Okiem eksperta
Rentowności amerykańskich obligacji w górę, a indeksy w dół
Okiem eksperta
Co po wyborach?
Okiem eksperta
Hossa w cieniu kryzysu
Okiem eksperta
I mamy niespodzianki
Materiał Promocyjny
Nowa jakość doradztwa inwestycyjnego dla klientów Premium
Okiem eksperta
Zwrot z WIG20 na mWIG40 i sWIG80
Okiem eksperta
Akcje silniejsze od złota