Kluczowe informacje z rynków:
Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs juana względem dolara na poziomie 6,6615 wobec 6,6496 w piątek. Opublikowano też dane nt. rezerw walutowych, których spadek był najmniejszy od 19 miesięcy – do 3,20 bln USD z 3,21 bln USD (zgodnie z oczekiwaniami). Poznaliśmy też dane nt. bilansu handlowego za lipiec – nadwyżka wzrosła do najwyższego poziomu od roku (52,3 mld USD), ale struktura nie była już nazbyt pozytywna (eksport zmalał o 4,4 proc. r/r, a import aż o 12,5 proc. r/r wobec oczekiwanych -3,0 proc. r/r i -7,0 proc. r/r).
Japonia: W tamtejszej prasie pojawiły się spekulacje nt. dalszych działań Banku Japonii – aż 60 proc. ankietowanych ekonomistów oczekuje, że program QQE zostanie zwiększony, a 80 proc. twierdzi, że będzie mieć miejsce obniżka stóp procentowych. Tymczasem poznaliśmy też podsumowanie opinii członków BOJ z ostatniego posiedzenia, kiedy to wstrzymano się z działaniami. Wskazują one na pewne sprzeczności – z jednej strony członkowie BOJ zgadzają się, co do tego, że luzowanie jest konieczne, a z drugiej wskazują na pewne obawy, co do skali takich działań
Australia: Wskaźnik liczny ogłoszeń o pracę spadł w lipcu o 0,8 proc. m/m wobec wcześniejszego wzrostu o 0,4 proc. m/m. Pojawiły się głosy, że może to sugerować pogorszenie się sytuacji na tamtejszym rynku pracy w najbliższych miesiącach.
Nowa Zelandia: Premier Key wyraził nadzieję, że oczekiwana obniżka stóp procentowych przez bank centralny znajdzie swoje przełożenie w działaniach banków komercyjnych. Decyzja w środę wieczorem.