Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.08.2016 06:00 Publikacja: 13.08.2016 06:00
Tomasz Regulski, CFA, analityk Raiffeisen Polbank
Foto: Archiwum
Dane te, wraz z wypowiedzią najbardziej „gołębiego" przedstawiciela RPP, J. Żyżyńskiego, który wskazał, że opowiadałby się za cięciem stóp o 50 pb (choć jednak równocześnie wątpił w efektywność takiego ruchu), ponownie zwiększyły spekulacje o ewentualnym złagodzeniu polityki pieniężnej przez Radę. Tego typu spekulacje wydają się przedwczesne. Z jednej strony II połowa roku powinna przynieść już wyraźniejsze przyspieszenie wzrostu naszej gospodarki, a z drugiej zdecydowana większość przedstawicieli RPP opowiada się za pozostawieniem stóp bez zmian w obecnych warunkach gospodarczych. Dlatego też przestrzeń do spadku rentowności polskich obligacji skarbowych, które w przypadku pięciolatek zeszły w piątek pod 2,1 proc., w dłuższej perspektywie jest już ograniczona. W krótkim terminie nie można jednak wykluczyć jej kontynuacji, bowiem istnieje ryzyko, że publikowane w przyszłym tygodniu z polskiej gospodarki dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej nieco rozczarują. Do piątkowych zmian na rynku polskiego długu przyczyniły się też wydarzenia na rynkach bazowych. Rozczarował odczyt sprzedaży detalicznej z USA, co zmniejszyło oczekiwania na podwyżki stóp procentowych przez Fed w tym roku i w efekcie doprowadziło do spadku rentowności tamtejszych obligacji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Benchmark DAX znalazł się w rejonie ciekawego oporu technicznego 24 120 pkt (silne zniesienie zewnętrzne 113,0 proc.), który warto obecnie uważnie obserwować (możliwy wzrost presji podaży).
Po pierwszej turze wyborów prezydenckich warto się zastanowić nad scenariuszami, które mogą się rozegrać na rynku po drugiej turze.
Po 120 dniach od inauguracji Trumpa amerykańskie indeksy wracają do poziomów sprzed objęcia urzędu.
Wyborcze rozstrzygnięcia w Europie Środkowo-Wschodniej przyciągnęły uwagę inwestorów.
Adaptacja i elastyczność to dziś kluczowe cechy liderów i dobrego przywództwa – ocenił w trakcie kongresu Impact’25 Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska.
Dobry timing i selekcja to w moim odczuciu w większym stopniu klucz do sukcesu zarówno w końcówce pierwszego półrocza, jak i drugiego półrocza 2025 r.
Ostatnio, przyglądając się między innymi sytuacji technicznej S&P 500, sugerowałem, że pułap 5646 pkt może okazać się istotnym elementem weryfikującym wiarygodność kreowanego obecnie ruchu popytu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas