Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Marek Żmudzin, analityk, DM NWAI
Rentowności polskich obligacji skarbowych znajdują się na wysokich poziomach, blisko szczytów sprzed dwóch tygodni, odpowiednio 3,8 proc. i 3,1 proc. dla dziesięcioletnich i pięcioletnich papierów. W tym czasie inwestorzy mieli sposobność wykazania się umiejętnościami tradingowymi w związku z dużą zmiennością cen. Na rynku globalnym ostatnie dane makro były negatywne dla posiadaczy obligacji – PKB w USA, odczyty inflacji, ceny ropy. Trend wzrostowy rentowności trwa w najlepsze.
Niedzielne referendum konstytucyjne we Włoszech jest kolejnym wyzwaniem dla Europy i testem odporności rynków finansowych. W ciągu ostatnich kilku dni na rynkach panowała zwiększona zmienność; było to widoczne zwłaszcza w rentownościach obligacji wysoko zadłużonych państw europejskich. W czwartek rentowności papierów skarbowych gospodarek europejskich rosły. W razie niepowodzenia referendum dalsza przecena na rynku długu jest nieunikniona.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W teorii jesteśmy w ciekawym momencie na rynkach. A krajowy z dużym prawdopodobieństwem podąży za nastrojami globalnymi.
Słaby dolar to szansa dla amerykańskich eksporterów, mocniejsze surowce w nim wyceniane, przepływy kapitału na rynki wschodzące.
Mainframe’y zdominowały lata 70., WEB eksplodował w 90. latach, chmura rozkwitła po 2006 r., dziś króluje AI. Przegapiłeś każdy przełom? Nie szkodzi – rynek wypuszcza właśnie kolejnego zajączka.
Czynnikami ryzyka wciąż pozostają wysokie tempo płac przekraczające 8 proc., ekspansywna polityka fiskalna oraz sytuacja geopolityczna na świecie.
Na polski rynek kapitałowy można patrzeć z wielu perspektyw. W dzisiejszej podróży proponuję spojrzenie od strony rynku walutowego.
Rynki akcyjne przetrwały okres napięć na Bliskim Wschodzie w sposób wręcz niewzruszony, pokazując swoją niezwykłą wewnętrzną siłę.