Po rekordowych obrotach obserwowanych na zamknięciu w piątek 21 września nie pozostał ślad i rynek powrócił do standardowej aktywności. Jednak od dwóch tygodni możemy zauważyć na krajowym rynku pewną istotną zmianę w tendencjach. W zwyżkach zaczęły przewodzić spółki z indeksu mWIG40, przy – co ważne – dość stabilnym zachowaniu się indeksu małych spółek sWIG80. Przypomnijmy, że ostatnie miesiące były okresem silnych spadków kursów małych i średnich spółek. Dwa tygodnie to zbyt krótki czas na wiążące konkluzje, ale uspokojenie sytuacji w tym segmencie zdecydowanie cieszy.

Kolejny tydzień zapowiada się interesująco. Inwestorów wspierać mogą opublikowane w ubiegłą środę nowe, wyższe prognozy PKB w USA na 2018 i 2019 rok oraz ich wpływ na pozostałe regiony globalnej gospodarki. Na drugiej szali pojawiać się będą zapewne kolejne doniesienia odnośnie do wojny handlowej. Ostatnie dni były pod tym względem umiarkowanie spokojne, ale temat ten lubi wracać w sposób niespodziewany. Warto też pamiętać, że następny tydzień to okres Święta Narodowego w Chinach, przez co na wszystkie ewentualne negatywne doniesienia chińskie giełdy reagować będą z opóźnieniem, co może łagodzić ich rynkowe skutki.

W sferze makroekonomii kluczowy dla inwestorów będzie tak naprawdę początek i koniec tygodnia. Pierwszy dzień miesiąca, wypadający w poniedziałek, tradycyjnie przyniesie finalne odczyty indeksów PMI dla sektora przemysłowego oraz indeksu ISM dla Stanów Zjednoczonych. W przypadku Europy Zachodniej po słabych wstępnych odczytach ewentualne lepsze finalne dane mogłyby wesprzeć giełdowe indeksy. Poznamy też wartość tego wskaźnika dla Polski. Sierpniowy odczyt przyniósł pewne rozczarowanie, kolejny spadek mógłby spowodować nerwową reakcję inwestorów. W tym dniu poznamy również odczyty inflacji konsumenckiej, nie powinny one jednak w znaczący sposób wpłynąć na środową decyzje i retorykę Rady Polityki Pieniężnej, która prawdopodobnie utrzyma swój dotychczasowy kurs.

Po dość ubogim w dane wtorku środa przyniesie publikacje odczytów PMI i ISM dla sektora usług, poznamy również dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro. Kluczowe dla inwestorów mogą być jednak piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, w tym dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.

Kondycja rynku pracy w USA wpływa na ocenę kondycji amerykańskiej gospodarki i przekłada się na możliwe tempo kolejnych podwyżek stóp przez Fed. ¶