Co ciekawe, po pamiętnej końcówce czerwca 2016 r. lipiec–sierpień obrazował zwyżkę WIG20 o blisko 10 proc. Mając na uwadze powyższą historię, rynek mógł się obawiać mijającego tygodnia, choć porażka Theresy May była oczekiwana, to skala porażki w głosowaniu nad umową była zaskoczeniem. Być może, że stało się coś oczekiwanego, to dlatego znaczenie tego faktu było ograniczone.
To co najprawdopodobniej było języczkiem u wagi na rynku kapitałowym, to zauważalne ocieplenie na linii USA–Chiny, które jest aktualnie oceniane jako zwiększenie szans na finalne porozumienie dwóch największych gospodarek globu. Potencjalne porozumienie sprzyjałoby poprawie nastawienia do rynków kapitałowych, zarówno amerykańskiego, ale i chińskiego, ale moim zdaniem przemawiałoby za osłabieniem dolara (DXY).
Słabszy dolar w ujęciu globalnym byłby konsekwencją m.in. poprawy salda napływów na rynki wschodzące, które są zdecydowanie tańsze niż rynki rozwinięte i po fatalnym 2018 r. rynek kapitałowy po raz kolejny sprawiłby zaskoczenie w zakresie przemienności nastawienia inwestorów.
Warto odnotować, że WIG20 nadal należy do grona rynków rozwijających się według metodologii MSCI, w związku z czym globalna poprawa nastawienia wobec MSCI EM sprzyjałaby poprawie nastawienia do WIG20 liczonego w dolarze. Tym bardziej interesująca jest relacja WIG20TR w dolarze do amerykańskiego S&P500, która sygnalizuje przełamanie blisko dziesięcioletniej słabości indeksu krajowych blue chips. Siła WIG20 była w szczególności widoczna w grudniu 2018 r. i zdaje się sygnalizować wyczerpanie podaży na aktualnych poziomach cen, co w połączeniu z lekkim zwiększeniem aktywności popytu doprowadziło do pokonania lokalnego maksimum z grudnia i wydatnego przybliżenia do maksimum z sierpnia 2018 r. Wzrost w wymagającym otoczeniu sygnalizuje siłę rynku, która zaskakuje. Ponoć wzrost po ścianie strachu ma zdrowy fundament i wysoki potencjał kontynuacji. Ale głównym zaskoczeniem mijającego tygodnia jest siła sWIG80, która pojawiła się w kluczowym momencie.
Aktualnie przewaga WIG20TR nad sWIG80 jest najwyższa od 2006 r. i albo maluchy pokażą siłę jak to było w 13-letniej historii, albo WIG20 pokona sWIG80 jak w 2005 r. Walka wkracza w decydujące starcie. ¶