Kwartał nadziei

Kończymy I kwartał tego roku i z perspektywy inwestora był on niezwykle udany.

Publikacja: 28.03.2019 05:00

Łukasz Bugaj, CFA menedżer komunikacji inwestycyjnej, Axa

Łukasz Bugaj, CFA menedżer komunikacji inwestycyjnej, Axa

Foto: materiały prasowe

W przypadku rynków akcji tylko krajowe duże spółki pochwalić się mogą skromną stopą zwrotu sięgającą 2 proc. Odnosząc jednak ten wynik do aktualnego poziomu stóp procentowych, nie można bardzo narzekać, szczególnie pamiętając o tym, że mówimy o wyniku za jedynie czwartą część roku. Jeżeli jednak ten rezultat odniesiemy do pozostałych parkietów, to wypada on niezwykle blado. Jedynie małe i średnie spółki ratują statystyki warszawskiego parkietu i równają do pozytywnych wzorców widocznych w innych krajach.

Słabszą postawę akcji największych spółek trzeba jednak rozpatrywać w pewnym kontekście. Otóż bardzo dobre zachowanie wielu zagranicznych indeksów po części wynika z niskiej bazy startowej związanej z silnymi spadkami obserwowanymi pod koniec minionego roku. WIG20 był wówczas silniejszy i widać tego konsekwencje, śledząc stopy zwrotu osiągnięte przez ostatnie pół roku. Krajowy rynek w tym okresie pozostaje na lekkim plusie, podczas gdy główne indeksy w USA i Europie notują straty. Z tej perspektywy udany początek roku nabiera nieco innego znaczenia i wygląda na rajd nadziei po fatalnym zakończeniu ubiegłego roku.

Nadzieja ta wyzwolona została przez kilka czynników. Pierwszym i najważniejszym było wyraźne złagodzenie nastawienia głównych banków centralnych. Zarówno w Europie, jak i w USA z agendy zniknęły podwyżki stóp, a rynek zaczął wręcz wyceniać możliwość ich obniżki. Wracają ponadto mniej standardowe narzędzia monetarne. W strefie euro uruchomiona zostanie kolejna runda tanich pożyczek dla banków, a za oceanem zakończy się proces ograniczenia sumy bilansowej banku centralnego.

Drugim ważnym czynnikiem jest zmiana retoryki na linii konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami. Obecnie mówi się o porozumieniu, a nie dalszej eskalacji napięć. Trzecim impulsem jest łagodzenie polityki fiskalnej w wybranych krajach. Prym w tej kwestii wiodą Chiny oraz Polska, choć z zupełnie różnych względów. W Państwie Środka chodzi o łagodzenie skutków wyraźnego spowolnienia, którego w kraju nie doświadczyliśmy. Zresztą koniunktura w Polsce pozostaje nadzwyczaj odporna na wciąż niepokojące sygnały wysyłane przez gospodarkę światową.

Patrząc w przyszłość, postępujące spowolnienie pozostaje bowiem głównym zmartwieniem. Jednym z jego symptomów jest odwrócenie krzywej rentowności w USA, co w ostatnich dniach przyciągnęło dużą uwagę mediów. W przeszłości to wydarzenie poprzedzało recesję o około półtora roku, co na dalszą część roku niekoniecznie nastraja optymistycznie. ¶

Łukasz Bugaj, CFA

menedżer komunikacji inwestycyjnej, AXA

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum