Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.07.2019 16:59 Publikacja: 20.07.2019 16:46
Krzysztof Wołowiczgłówny ekonomista, Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego
Foto: materiały prasowe
Jeśli chodzi o ceny, to wyraźne przyspieszenie wzrostu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, zwanego potocznie inflacją, obserwujemy od stycznia. Jeszcze na początku roku inflacja wynosiła zaledwie 0,7 proc. W kolejnych miesiącach następował jej systematyczny wzrost, a jak podał ostatnio GUS, w czerwcu ceny konsumpcyjne wzrosły o 2,6 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca roku ubiegłego. Inny wskaźnik wzrostu cen, czyli tzw. inflacja bazowa, która nie uwzględnia cen żywności i energii, w czerwcu dobiła do 1,9 proc., podczas gdy w styczniu wynosiła tylko 0,8 proc. Wreszcie trzecia z miar inflacji – wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu – w maju skorzystała z wysokiej bazy odniesienia z roku ubiegłego i obniżyła się do 1,4 proc., by w czerwcu spaść do 0,6 proc. Przy czym trzecia z miar inflacji dla przeciętnego konsumenta jest praktycznie mało znana. Wynika to z faktu, iż odnosi się do cen takich jak wydobywanie węgla czy produkcji koksu, które dla większości konsumentów są niezauważalne. Należy jednak pamiętać, że inflacja producencka dotyczy również cen produkcji artykułów spożywczych czy odzieży. Zatem można powiedzieć, że mimo iż zmiany ceny w tej kategorii krótkoterminowo nie są zbyt dostrzegalne, to jednak w dłuższym terminie mają istotny wpływ na sytuacje gospodarstw domowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najpopularniejszy ETF reprezentujący „górników złota” VanEck Gold Miners od początku roku zarobił ponad 40 proc.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Indeks WIG20 ma do pokonania średnioterminową przeszkodę cenową w postaci klastra Fibonacciego: 2788–2811 pkt.
Indeks WIG w tym roku zyskał już około 25 proc., po raz pierwszy w historii przełamując w czwartek symboliczną barierę 100 tys. pkt.
Po dość trudnej pierwszej połowie kwietnia na rynkach druga część miesiąca przyniosła dużą zmianę nastrojów, szczególnie na GPW.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Fundusze inwestujące w złoto odnotowały w zeszłym tygodniu rekordowy napływ netto środków w wysokości ok. 8 mld USD.
Chaotyczna i szkodliwa polityka prezydenta USA doprowadziła do kryzysu zaufania wokół amerykańskiej waluty, akcji i długu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas