Perspektywa przynajmniej technicznej recesji w Niemczech, a także regularne ujemne niespodzianki inflacyjne w Europie (ostatnia w poniedziałek) sprawiają, że pomimo zmiany warty na czele EBC, co zazwyczaj powodowałoby pasywność banku, rynek spodziewa się uruchomienia kolejnej fali stymulacji monetarnej już we wrześniu. Członek Rady EBC O. Rehn zasugerował w ubiegłym tygodniu, że skala działań będzie przemyślana tak, żeby przewyższyć oczekiwania rynkowe. Bardzo ważne dla rynku akcji będą z pewnością szczegółowe rozwiązania, które sprawią, że znajdujący się w permanentnych opałach sektor bankowy nie imploduje pod wpływem jeszcze niższych stóp.
Uważamy, że znacznie trudniejsza jest sytuacja J. Powella, który stoi przed problemem zaspokojenia rozdmuchanych oczekiwań rynkowych (jeszcze trzy obniżki w tym roku), podczas gdy nawet decyzja o pierwszej nie została podjęta jednomyślnie, a E. Rosengren, jedna z osób, które głosowały przeciwko, potwierdził właśnie, że dalej nie widzi podstaw do luzowania polityki monetarnej w USA. Dodatkowym problemem mogą być proinflacyjne efekty ceł Donalda Trumpa. Dane makro ze Stanów Zjednoczonych nie uzasadniają na razie obniżania stóp procentowych na każdym posiedzeniu, silny jest przede wszystkim rynek pracy, a FOMC już w tym cyklu udowadniało, że perturbacje gospodarcze reszty świata są dla Komitetu drugorzędne. Jeżeli pożary na rynkach wschodzących w ubiegłym roku nie nakłoniły Fedu do wstrzymania się z podwyżkami, to tym bardziej słabnące Chiny nie będą powodem do luzowania, zwłaszcza że jedną z przyczyn perturbacji za Murem są działania amerykańskiej administracji.
J. Powell udowadniał już, że potrafi błyskawicznie zmieniać forward guidance, ale czy skłoni go do tego informacja o kolejnych cłach, trudno powiedzieć. Dopiero dzisiejszy zapis dyskusji z ostatniego posiedzenia powinien rzucić nieco światła na to, z jak silną opozycją w ramach Komitetu musi zmagać się prezes Fedu. Chcąc nie chcąc został także postawiony w roli strażnika niezależności banku, a niewielka dotychczasowa skala korekty na rynku akcji daje mu na razie poduszkę bezpieczeństwa, by ją zamanifestować. ¶