Za akcje wzrostowe są uważane te, które z czasem mogą pobić szeroki rynek ze względu na ich przyszły potencjał, natomiast akcje wartościowe to te, które obecnie są notowane poniżej ceny, którą są warte i mogą wygenerować lepszą stopę zwrotu. Papiery wzrostowe są uważane przez analityków za potencjalnie lepsze od rynku lub określonego ich segmentu. Akcje wzrostu można znaleźć w sektorach o małej, średniej i dużej kapitalizacji i mogą one utrzymać ten status tylko do momentu, gdy analitycy poczują, że osiągnęły swój potencjał. Uważa się, że firmy wzrostowe mają dużą szansę na znaczną ekspansję w ciągu najbliższych lat, gdyż mają produkt lub usługę, które mogą się dobrze sprzedawać, albo dlatego, że działają lepiej niż wielu konkurentów i są w stanie osiągnąć przewagę na rynku. Akcje value należą zwykle do większych, bardziej stabilnych firm, notowanych poniżej ceny sugerowanej przez analityków. Akcje mogą być niedowartościowane z wielu powodów. Może być to sentyment rynkowy, złe decyzje zarządu lub nieetyczne działania. Ale jeśli finanse firmy są nadal stosunkowo solidne, osoby poszukujące wartości mogą uznać to za idealny punkt wejścia, zakładając, że atmosfera wokół spółki się poprawi.
Porównując te dwie podgrupy, ich wyniki należy ocenić pod względem horyzontu czasowego, zmienności i ryzyka. Akcje wartościowe teoretycznie mają niższy poziom ryzyka i zmienności. Zwykle znajdują się wśród większych, lepiej rozpoznawalnych firm. I nawet jeśli nie wrócą do ceny docelowej przewidywanej przez analityków lub inwestora, mogą nadal oferować pewien potencjał wzrostu, a także często wypłacają dywidendy. Tymczasem akcje wzrostowe zwykle powstrzymują się od wypłacania dywidend i zamiast tego reinwestują zyski w celu ekspansji. Prawdopodobieństwo straty dla inwestorów może być również większe, jeśli firma nie dotrzyma oczekiwań dotyczących wzrostu.
Inwestowanie w akcje wzrostowe w porównaniu z akcjami niedoszacowanymi zależy ostatecznie od preferencji inwestorów, a także od ich tolerancji na ryzyko, celów inwestycyjnych i horyzontu czasowego. Należy zauważyć, że w krótszych okresach wyniki growth lub value będą również w dużej mierze zależeć od fazy cyklu rynkowego, w którym się znajdujemy. Wartościowe akcje zwykle pokonują rynek podczas bessy i recesji, podczas gdy akcje wzrostowe zwykle outperformują podczas „rynku byka" lub w okresach ekspansji gospodarczej. Czynnik ten powinien zatem zostać wzięty pod uwagę przez inwestorów krótkoterminowych lub inwestujących zgodnie z cyklem koniunkturalnym. W mojej opinii, jeśli spojrzeć długofalowo, inwestorzy, którzy już zdecydowali się na spółki wzrostowe, powinni się ich trzymać. One już raz pokazały, jak generować dla nich alfę. ¶
Robert Kośka analityk, F-Trust