Spekulacje wokół wyboru nowego prezesa Rezerwy Federalnej wkrótce się nasilą. Fed, podobnie jak NBP, stoi przed historyczną decyzją o stopach procentowych. Przedłużenie mandatu dałoby Powellowi więcej czasu na kształtowanie polityki monetarnej i rozłożenie w czasie trudnych decyzji. Jeśli miałby odejść w lutym, to może być skłonny do pozostawienia trudnych decyzji następcy. To może oznaczać, że pierwsza podwyżka stóp nastąpi dopiero w przyszłym roku. Miód na serce inwestorów. Będą spokojnie świętować początek nowego roku, a wyniki giełdowe wprawią ich w doskonały humor. Brak podwyżek stóp w tym roku może być także wynikiem spowolnienia wzrostu gospodarczego. Wzrost fali zachorowań, którego doświadcza obecnie wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone, wskazuje, że pandemia jeszcze się nie skończyła. Tymczasem wiele programów doraźnej pomocy zakończyło się lub wkrótce się skończy. A więc jakie mamy szanse, aby uniknąć lockdownu tej jesieni? Po pozytywnej stronie jest mała śmiertelność wśród zakażonych wariantem Delta, chociaż łatwo się nim zakazić. To jeden z argumentów przeciw lockdownowi. Drugim są doświadczenia ze Szwecji, gdzie prowadzono zupełnie inną politykę niż w pozostałej części Europy. W 2020 r. życie toczyło się tam w miarę normalnie, ale ze sporą liczbą zachorowań. Dzisiaj Szwecja osiąga wysoki stopień odporności, z małą liczbą nowych zachorowań i przypadków śmiertelnych. W Norwegii odbyły się właśnie wybory i zmienia się rząd. Norwegowie chcą iść drogą Szwecji w znoszeniu ograniczeń.
Trzecia pozytywna wiadomość to mały stopień śmiertelności w krajach wysoko rozwiniętych wśród osób aktywnych zawodowo, czyli do 65. roku życia. Ten przypadek nie dotyczy jednak USA, gdzie śmiertelność wśród osób w wieku produkcyjnym jest znacznie wyższa niż przed pandemią. Czy z pomocą przyjdzie więcej szczepień? Na przykładzie Izraela widać, że masowe szczepienia mogą nie chronić w takim stopniu, jak zakładano. Ten przypadek i powody, dla których w Izraelu zwiększa się zachorowalność, są jeszcze badane.
Społeczeństwa są już zmęczone ograniczeniami i dają temu wyraz w wyborach. Przykładem jest Norwegia, ale podobnie jest w Kanadzie, we Francji narasta fala opozycji wobec polityki ograniczeń i wiosną 2022 r. prezydent Macron może mieć trudności z odnowieniem mandatu. W Japonii premier Yoshihide Suga podał się do dymisji i chociaż rządzi ta sama partia, to zmiana premiera wskazuje, że Suga poniósł konsekwencje polityki ograniczeń. To są wyraźne ostrzeżenia dla polityków, w jakim kierunku chce zmierzać społeczeństwo. To jest także dobra wiadomość dla gospodarki i jej dalszego wzrostu. Chociaż niewiadomych jest wiele, stan gospodarki będzie wyznaczał dalsze kroki bankom centralnym i rządom, a giełda będzie to dyskontować. ¶