Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nowy program dopłat do kredytów może lekko podkręcić zainteresowanie wielką płytą, szczególnie wśród młodych klientów, którzy chcą kupić nieruchomość od ręki.
– Mieszkania w blokach z wielkiej płyty to istotna część rynku wtórnego, zwłaszcza w dużych miastach – mówi Edyta Krakowiak z Warszawskiej Giełdy Lokali i Nieruchomości (WGLiN). – Tego typu lokale są szczególnie popularne w dzielnicach z intensywną zabudową z lat 60. i 70., takich jak Ursynów, Bielany czy Praga-Południe – wskazuje. Pośredniczka z WGLiN podkreśla, że mieszkania w budynkach z płyty cieszą się dużym zainteresowaniem. – Mają atrakcyjne adresy, a ich ceny są często korzystniejsze niż na nowych osiedlach – mówi.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W I kwartale udział rodzimego kapitału był rekordowy, sięgając prawie 20 proc. REIT-y dałyby tutaj zdecydowanie większe pole do popisu – mówi Katarzyna Gajewska, nowa szefowa działu badań rynku w CBRE.
Biura szybciej znikają z oferty, ponieważ część firm chciała zdążyć z przeprowadzką przed wakacjami. Koszty najmu powierzchni do pracy już są w trendzie wzrostowym. A może być jeszcze drożej.
Wakacje nie w pokoju hotelowym, ale we własnym mieszkaniu? Polskie miasta wypoczynkowe oferują setki gotowych lokali. Jak gruby portfel trzeba mieć, by iść na zakupy?
Nie planujemy tworzyć banku ziemi, stawiamy na szybszy obrót kapitału – mówi Michał Stępień, dyrektor zarządzający rozwojem Speedwella w Polsce.
Popyt na pożyczki już niemal dorównuje temu, który podgrzany był programem „Bezpieczny kredyt”. Konsumenci wierzą, że na dwóch cięciach stóp się nie skończy. Padł nowy rekord średniej wartości wnioskowanej pożyczki.
Stopa zwrotu z wynajmu mieszkań – średnio 4,9 proc. – nie jest dziś imponująca, ale jeśli dołożymy wzrost cen nieruchomości w długim okresie, inwestycja jest warta rozważenia.