Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kredyty mieszkaniowe mamy najdroższe w UE. Tymczasem wskaźniki WIBOR poszły w dół po deklaracjach prezesa NBP.
„Pierwsze klucze”, czyli nowy pomysł na dopłaty do rat kredytów mieszkaniowych, forsowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, z fazy koncepcyjnej, zaprezentowanej w lutym, przeszedł do fazy formalnych założeń projektu ustawy i trafił do wykazu prac rządu. W lutym wolta resortu wobec zarzuconego projektu „Na start” polegała na tym, że z dopłat wyłączono deweloperów. Okazuje się, że pieniądze w ramach „Pierwszych kluczy” nie do końca miałyby popłynąć wyłącznie na rynek wtórny, ale także dotyczyć nowych inwestycji, jednak wyłącznie w ramach budownictwa społecznego (SIM-y, TBS-y, spółdzielnie), a także samodzielnej budowy domów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Stopa zwrotu z wynajmu mieszkań – średnio 4,9 proc. – nie jest dziś imponująca, ale jeśli dołożymy wzrost cen nieruchomości w długim okresie, inwestycja jest warta rozważenia.
REIT-y nie są Świętym Graalem, nie sprawią, że wszyscy przesuną tu swoje środki. REIT-y po prostu będą uzupełnieniem, którego potrzebujemy dla rynku kapitałowego – mówi Kamil Kowa, dyrektor zarządzający firmy doradczej Savills w Polsce.
Rynek finansowania nieruchomości komercyjnych w Polsce przechodzi transformację. Kwestie zrównoważonego rozwoju coraz mocniej decydują o przyznaniu kredytu.
Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział, że resort nie będzie proponować REIT-ów dla rynku mieszkaniowego.
Rynek biur od czasów pandemii działa na zwolnionych obrotach. Deweloperzy budujący siedziby do pracy są bardziej ostrożni, co przekłada się na popyt na działki pod takie nieruchomości. Stare biurowce często ustępują miejsca osiedlom, hotelom, obiektom PRS.
Gdy rynek jest stosunkowo mały, gdy podaż mieszkań nie nadąża za popytem, to ogólnokrajowy trend np. spadku cen może zostać przełamany. Na takim rynku lubią też działać inwestorzy.