Wynajem mieszkań: alternatywa dla nisko oprocentowanych depozytów

Jaka alternatywa dla depozytów bankowych, których oprocentowanie jest często niższe od inflacji? Może nią być wynajem mieszkań.

Publikacja: 27.07.2017 06:00

Wynajem mieszkań: alternatywa dla nisko oprocentowanych depozytów

Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz

Można na nim zarobić znacznie więcej niż na odsetkach od lokat terminowych w bankach. Oczywiście ryzyko w przypadku tej inwestycji jest znacznie większe. Rośnie jednak zainteresowanie taką formą lokowania kapitału.

Narodowy Bank Polski w raporcie o stabilności systemu finansowego w Polsce zwraca uwagę, że popyt inwestycyjny na mieszkania związany jest z oczekiwanymi relatywnie wysokimi stopami zwrotu z wynajmu mieszkania w relacji do stóp zwrotu z innych aktywów, w które gospodarstwo domowe lokuje oszczędności. W Polsce takimi aktywami są głównie rachunki depozytowe w bankach i w znacznie mniejszym zakresie obligacje skarbowe.

Foto: GG Parkiet

Niskie oprocentowanie depozytów powoduje, że inwestycja w mieszkanie, pomimo ryzyka związanego z jego niską płynnością oraz restrykcyjną ochroną lokatora, jest postrzegana jako atrakcyjna lokata kapitału. W konsekwencji obserwowane jest zwiększone wykorzystanie środków własnych ludności do zakupu mieszkań na wynajem.

Bank centralny podkreśla, że wraz z powrotem inflacji realne oprocentowanie depozytów bankowych stało się ujemne, co oznacza, że przynoszą one straty w odróżnieniu od inwestycji mieszkaniowych, przy których realna rentowność wynajmu nieco rośnie ze względu na lekko rosnące czynsze i stabilne ceny.

Trzeba jednak pamiętać, że NBP bierze do swoich wyliczeń przeciętne oprocentowanie wszystkich depozytów bankowych gospodarstw domowych, a zatem również kont osobistych, a nie przekracza ono 0,01 proc. Nawet jednak przyjmując wartość średnią dla depozytów terminowych, wynoszącą 1,5 proc., wynajem jest dla nich korzystną alternatywą.

Nieruchomości
Mieszkania w blokach z wielkiej płyty ciągle na radarze kupujących
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nieruchomości
Sejm przyjął ustawę. Ceny mieszkań deweloperskich będą dostępne w internecie
Nieruchomości
Łatwiej negocjować czynsze. Może być taniej
Nieruchomości
Deweloperzy dalej zainteresowani rynkiem PRS
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Nieruchomości
Po co nam REIT-y i czy polski rząd musi się ścigać z holenderskim
Nieruchomości
Czy obniżka stóp podbije ceny mieszkań? Niekoniecznie