Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 18:48 Publikacja: 01.02.2024 06:00
Foto: Adobestock
Podczas środowej sesji akcje producenta radiofarmaceutyków i dostawcy zaawansowanych rozwiązań dla medycyny drożały nawet o prawie 5 proc. przy bardzo wysokich obrotach. Tak rynek zareagował na dane o sprzedaży za I kwartał roku obrotowego 2023/2024 (trwa od października do grudnia). Według wstępnych danych w tym okresie Synektik wypracował ok. 270 mln zł skonsolidowanych przychodów, co oznacza wzrost o 88 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem poprzedniego roku.
Motorem napędowym biznesu Synektika jest rozwój rynku chirurgii robotycznej. Grupa jest wyłącznym dystrybutorem systemu chirurgii robotycznej da Vinci w Polsce, Czechach i na Słowacji. Dzięki znaczącemu wzrostowi nowych umów w kraju i za granicą w segmencie robotyki chirurgicznej może się pochwalić efektownym wzrostem przychodów i bogatym portfelem zamówień. – Synektik wydaje się mieć nadal duży potencjał ze względu na nadal niskie nasycenie polskiego rynku robotami da Vinci oraz potencjałem związanym z komercjalizacją kardioznacznika. Warto zauważyć, że w Wielkiej Brytanii około 10 proc. wszystkich szpitali korzysta z robotów chirurgicznych, podczas gdy w Polsce jest to obecnie około 5 proc. Ponadto każde z tych urządzeń musi być wymieniane co 10 lat i generuje powtarzalne przychody – wskazuje Adrian Kowollik, analityk East Value Research. Równocześnie uważa, że w ekspansji spółce może pomóc fakt, iż została wybrana na dystrybutora roku w 2023 r. przez Intuitive Surgical, producenta systemu chirurgii robotycznej da Vinci. – Spodziewam się, że Intuitive może rozszerzyć współpracę z Synektikiem np. o kraje baltyckie i Ukrainę (po zakończeniu wojny) – uważa. – Na bazie najnowszych informacji ze spółki uważam, że moje prognozy na bieżący rok finansowy z ostatniej aktualizacji rekomendacji są konserwatywne – podsumowuje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Miniony rok przyniósł wyraźną poprawę wyników finansowych w producenta leków, w czym duża zasługa bardzo udanego drugiego półrocza.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Najnowsze rekomendacje wskazują na mocne niedowartościowanie walorów biotechnologicznej spółki. Średnia cena docelowa implikuje niemal 80-proc. potencjał wzrostowy. Jego materializacja w dużej mierze zależy od wyników badań.
Kolejne pozytywne informacje napływające ze spółki w piątek przed południem wyniosły w górę kurs o ponad 7 proc.
Mabion zdecydował o aktualizacji dotychczasowej strategii na lata 2023-2027 poprzez przyjęcie nowej strategii z perspektywą do 2030 roku.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Przychody medycznej grupy rosną szybciej niż koszty. Akcjonariusze mogą liczyć na dywidendę.
Spółka podała szacunkowe wyniki za 2024 r., a zarząd zarekomendował wypłatę prawie 112 mln zł dywidendy. Jaki będzie 2025 rok?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas