Dostawca wyprodukuje i zainstaluje w zakładzie Mabion w Konstantynowie Łódzkim zestaw bioreaktorów, których dostawa jest przewidziana w III kwartale 2023 roku. - Zawarcie umowy na dostawę zestawu bioreaktorów w technologii z konwencjonalnym mieszaniem, to istotny kamień milowy i kolejny element realizacji ogłoszonej przez nas w kwietniu br. Strategii na lata 2023-2027. Umowa ma służyć zwiększeniu dywersyfikacji technologicznej Mabion, co pozwoli nam skierować ofertę do szerszego grona potencjalnych klientów zainteresowanych naszą ofertą usług CDMO. Aktywnie pracujemy nad dywersyfikacją i pozyskaniem nowych partnerów biznesowych, a szerszy panel dostępnych technologii bioreaktorowych oraz zaplanowana modernizacja istniejącego zakładu w Konstantynowie Łódzkim, istotnie wspierają ten kierunek naszych działań – wyjaśnia Krzysztof Kaczmarczyk, prezes Mabionu.

Równocześnie zapewnia, że spółka ma zabezpieczone środki na zakup bioreaktorów oraz modernizację zakładu, która jest prowadzona zgodnie z harmonogramem. - Do końca roku zakończymy ten proces oraz uruchomimy nowe bioreaktory. Podtrzymujemy szacunki tegorocznego CAPEX w wysokości około 60 mln zł, a w perspektywie kolejnych tygodni zamierzamy rozpocząć wykorzystywanie finansowania dłużnego z zawartej przez nas na początku roku umowy kredytu z EBOR. Jednocześnie chcemy poszerzyć dostępne opcje finasowania i złożyliśmy w II kwartale br. aplikację w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) – dodaje.

W kwietniu br. Mabion przedstawił długoterminową strategię na lata 2023-2027, która zakłada przekształcenie spółki w kierunku w pełni zintegrowanej firmy CDMO o profilu biologicznym, świadczącej usługi w segmencie małych i średniej wielkości projektów na różnych etapach rozwoju (od wczesnego etapu discovery do wytwarzania komercyjnego). Jednym z kluczowych elementów strategii jest rozbudowa istniejącego zakładu w Konstantynowie Łódzkim i doposażenie go o zestaw bioreaktorów w technologii z konwencjonalnym mieszaniem, w ramach rozpoczętej modernizacji. Celem jest wzrost atrakcyjności oferty usług CDMO, poprzez zapewnienie większej elastyczności i pełniejszego dopasowania do potrzeb potencjalnych klientów, którzy będą mogli korzystać zarówno z bioreaktorów Spółki w technologii orbital shaking, jak i nowych bioreaktorów w technologii z konwencjonalnym mieszaniem. - Technologia orbital shaking, z której dotychczas korzystaliśmy, posiada dużo zalet i pozwoliła zbudować nam szeroką ofertę usług CDMO, które możemy świadczyć do wielu klientów. Doposażenie zakładu o nowe bioreaktory i dywersyfikacja technologiczna w zakresie prowadzenia hodowli bioreaktorowych, istotnie zwiększy natomiast naszą elastyczność w zakresie świadczonych usług CDMO - podkreśla Adam Pietruszkiewicz, członek zarządu Mabionu.