Medicalgorithmics ma nowy cel

Szukając nowych możliwości rozwoju sprzedaży, telemedyczna spółka analizuje wejście na szybko rozwijający się rynek urządzeń monitoringu snu.

Publikacja: 10.07.2023 21:00

Jarosław Jerzakowski, wiceprezes ds. handlowych w Medicalgorithmic

Jarosław Jerzakowski, wiceprezes ds. handlowych w Medicalgorithmic

Foto: materiały prasowe

Podczas poniedziałkowej sesji akcje Medicalgorithmics drożały nawet prawie 5 proc., a obroty były wyższe niż zwykle. Tak zareagował rynek na plany spółki dotyczące wejścia na nowy rynek urządzeń monitoringu snu.

Aidmed pod lupą

Medicalgorithmics, specjalizujący się dotąd w rozwiązaniach do diagnostyki serca, zawarł list intencyjny z Aidmedem, polską spółką z branży technologii medycznych, zajmującą się oprogramowaniem do monitorowania snu i urządzeniami medycznymi. Chodzi o zbadanie możliwości potencjalnej komercjalizacji i dalszego rozwoju rozwiązań Aidmedu. W przypadku pozytywnej oceny Medicalgorithmics może rozszerzyć swoją działalność i wejść na nowy rynek monitorowania snu, zwiększając możliwości rozwoju sprzedaży. – Podpisaliśmy list intencyjny z Aidmedem z zamiarem potencjalnego wejścia na nowy rynek monitoringu snu, który łączy się z diagnostyką kardiologiczną. Analizujemy nowe kierunki diagnostyczne, które wpisują się w naszą strategiczną wizję globalnego dostawcy innowacyjnych rozwiązań dla sektora ochrony zdrowia. Dzięki współpracy z Aidmedem będziemy mogli wzbogacić naszą ofertę o nowe rozwiązania. Warto zwrócić uwagę, że wiele chorób zaburzeń snu ma podłoże kardiologiczne. Aidmed ma gotowe rozwiązanie, które może pomóc w diagnostyce tych zaburzeń – wyjaśnia Jarosław Jerzakowski, wiceprezes ds. handlowych w Medicalgorithmics. List intencyjny zakłada zbadanie możliwości sprzedaży rozwiązań Aidmedu międzynarodowymi kanałami dystrybucji Medicalgorithmics. Porozumienie zakłada też, że obie strony będą mogły wspólnie ubiegać się o certyfikację urządzeń medycznych Aidmedu na zagranicznych rynkach (m.in. w USA i Kanadzie). Obie strony dopuszczają również możliwość wspólnego rozwoju usług zdalnego monitorowania, w tym dotyczących zaburzeń pracy serca. List intencyjny został zawarty na sześć miesięcy.

Czytaj więcej

Medicalgorithmics stawia na ekspansję technologii

Perspektywiczny rynek

Zarząd Medicalgorithmics wskazuje, że wielkość rynku urządzeń technologii snu przekroczyła 17,9 mld USD w 2022 r. i oczekuje się, że będzie rosnąć średniorocznie w tempie 18,2 proc. w latach 2023–2032. Aidmed oferuje kompleksowy system do zbierania i analizowania parametrów fizjologicznych pacjenta, składający się z rejestratora Aidmed One, aplikacji mobilnej Aidmed Health oraz systemu telemedycznego w chmurze Aidmed Cloud. Technologia Aidmedu pozwala m.in. ocenić związek rejestrowanych zaburzeń rytmu serca z zaburzeniami oddychania podczas snu, co jest kluczowe w procesie diagnostycznym.

Wejście na nowe, powiązane rynki technologii medycznych i oprogramowania jest częścią nowej strategii BioFund Capital Management, będącego od niedawna nowym inwestorem strategicznym Medicalgorithmics. W czerwcu spółka przyjęła nową strategię rozwoju obowiązującą do 2026 r. Zgodnie z nią planuje przekształcić się w globalnego dostawcę technologii do nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej. Stawia na komercjalizację autorskiego oprogramowania do analizy danych medycznych, algorytmów AI/ML oraz oprogramowanie do integracji z urządzeniami firm trzecich.

Inwestorzy pokładają duże nadzieje w walorach Medicalgorithmics. Tylko od początku stycznia podrożały one o ponad 125 proc. i znalazły się w ścisłej czołówce pod względem stopy zwrotu w gronie firm wchodzących w skład indeksu sWIG80.

Medycyna i zdrowie
Mercator Medical: córka założyciela przejmuje stery
Medycyna i zdrowie
Airway: audytor ma zastrzeżenia
Medycyna i zdrowie
Airway Medix: audytor ma zastrzeżenia do raportu
Medycyna i zdrowie
Medicalgorithmics chce odbudować przychody w USA
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Medycyna i zdrowie
Medicalgorithmics: Spadek znaczenia rynku USA w przychodach
Medycyna i zdrowie
Captor z niższą wyceną i pozytywną rekomendacją