Medicalgorithmics stawia na ekspansję technologii

Spółka zakłada zwiększenie skali działalności zwłaszcza na rynku amerykańskim, gdzie upatruje największego potencjału do komercjalizacji własnych rozwiązań.

Publikacja: 20.06.2023 21:00

Maciej Gamrot, członek zarządu ds. finansowych w Medicalgorithmics

Maciej Gamrot, członek zarządu ds. finansowych w Medicalgorithmics

Foto: materiały prasowe

Medicalgorithmics w ramach nowej strategii z perspektywą do 2026 rok planuje przekształcić się w globalnego dostawcę technologii do nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej. Stawia na komercjalizację autorskiego oprogramowania do analizy danych medycznych, algorytmów AI/ML oraz oprogramowanie do integracji z urządzeniami firm zewnętrznych..

Stany priorytetem

– Rozpoczęliśmy transformację modelu biznesowego i rozwijamy się w kierunku globalnego dostawcy innowacyjnych rozwiązań dla sektora ochrony zdrowia. Przez wiele lat oferowaliśmy zamknięty ekosystem z fizycznym urządzeniem. Przekształcamy się w firmę, która będzie specjalizowała się w usługach analizy danych z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji – wyjaśnia Maciej Gamrot, członek zarządu ds. finansowych w Medicalgorithmics.

Istotnym elementem transformacji będzie ekspansja geograficzna i produktowa. Medicalgorithmics chce rozwijać się w nowym modelu biznesowym, polegającym na oferowaniu produktów bez wyłączności terytorialnej. Oprogramowanie PocketECG będzie oferowane jako samodzielny produkt. Istotnym elementem nowej strategii będzie integracja autorskiego oprogramowania z urządzeniami firm trzecich do diagnostyki kardiologicznej, co według zarządu otworzy nowe możliwości w zakresie skalowalności technologii spółki. Priorytetem spółki pozostaje rozwój sprzedaży na rynku amerykańskim, który ma ogromy potencjał w zakresie diagnostyki kardiologicznej.

– W nowej strategii rozdzielamy oprogramowanie od sprzętu w zakresie sprzedaży, co może wygenerować nam nowe strumienie przychodów. W najbliższych latach nasza sprzedaż będzie skoncentrowana przede wszystkim na rynku amerykańskim, gdzie mamy największy potencjał wzrostu za sprawą naszej technologii. Już działamy bez wyłączności terytorialnej w USA, co umożliwia nam pozyskanie wielu nowych klientów i pozwoli na lepszą penetrację amerykańskiego rynku – podkreśla Jarosław Jerzakowski, członek zarządu ds. handlowych w Medicalgorithmics.

Jednym z filarów strategii ma być również rozwój nowoczesnego oprogramowania, algorytmów AI/ML oraz rozwiązań chmurowych dla sektora ochrony zdrowia. Spółka planuje rozpocząć komercjalizację innowacyjnej technologii do obrazowania serca VCAST.

Możliwe przejęcia

Medicalgorithmics zakłada m.in. wzrost rentowności operacyjnej od 2024 r., dalszy wzrost przychodów ze sprzedaży na rynkach poza USA (arytmia i VCAST) oraz liczby dobobadań rzędu min. 15–20 proc. średniorocznie. Planuje również nakłady na prace badawczo-rozwojowe produktów do analizy rytmu serca oraz obrazowania serca na poziomie 12–15 mln zł rocznie oraz zaoferowanie zupełnie nowego rodzaju oprogramowania do obrazowania serca VCAST.

Spółka zamierza rozwijać się organicznie poprzez pozyskanie nowych klientów, ale nie wyklucza również rozwoju swojej działalności poprzez akwizycje. Firma ma zapewnione finansowanie na realizację celów strategicznych do 2026 r. w wysokości 39 mln zł, a także wsparcie inwestora strategicznego (Biofund).

Medycyna i zdrowie
Mercator Medical: córka założyciela przejmuje stery
Medycyna i zdrowie
Airway: audytor ma zastrzeżenia
Medycyna i zdrowie
Airway Medix: audytor ma zastrzeżenia do raportu
Medycyna i zdrowie
Medicalgorithmics chce odbudować przychody w USA
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Medycyna i zdrowie
Medicalgorithmics: Spadek znaczenia rynku USA w przychodach
Medycyna i zdrowie
Captor z niższą wyceną i pozytywną rekomendacją