- Rozpoczęliśmy transformację modelu biznesowego i rozwijamy się w kierunku globalnego dostawcy innowacyjnych rozwiązań dla sektora ochrony zdrowia. Przez wiele lat oferowaliśmy zamknięty ekosystem z fizycznym urządzeniem. Przekształcamy się w firmę, która będzie specjalizowała się w usługach analizy danych z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji - wyjaśnia Maciej Gamrot, członek zarządu ds. finansowych w Medicalgorithmics.
Istotnym elementem transformacji będzie ekspansja geograficzna i produktowa. Medicalgorithmics chce rozwijać się w nowym modelu biznesowym, polegającym na oferowaniu produktów bez wyłączności terytorialnej. Oprogramowanie PocketECG będzie oferowane jako samodzielny produkt. Istotnym elementem nowej strategii będzie integracja autorskiego oprogramowania z urządzeniami firm trzecich do diagnostyki kardiologicznej, co według zarządu otworzy nowe możliwości w zakresie skalowalności technologii spółki. - W nowej strategii rozdzielamy oprogramowanie od sprzętu w zakresie sprzedaży, co może wygenerować nam nowe strumienie przychodów. W najbliższych latach nasza sprzedaż będzie skoncentrowana przede wszystkim na rynku amerykańskim, gdzie mamy największy potencjał wzrostu za sprawą naszej technologii. Już działamy bez wyłączności terytorialnej w USA, co umożliwia nam pozyskanie wielu nowych klientów (IDTF oraz firm dostarczających technologie medyczne) i pozwoli na lepszą penetrację amerykańskiego rynku – podkreśla Jarosław Jerzakowski, członek zarządu ds. handlowych w Medicalgorithmics. - Umocniliśmy globalną strukturę sprzedażową. Mamy doświadczony międzynarodowy zespół z dogłębnym zrozumieniem rynku usług medycznych, dzięki czemu jesteśmy w bardzo dobrej pozycji, by rosnąć na zagranicznych rynkach – dodaje.
Czytaj więcej
Zarząd celuje w rynek amerykański, gdzie widzi potencjał do komercjalizacji własnych rozwiązań.
Podstawą nowej strategii będzie rozwój nowoczesnego oprogramowania, algorytmów AI/ML oraz rozwiązań chmurowych dla sektora ochrony zdrowia. Spółka planuje rozpocząć komercjalizację innowacyjnej technologii do obrazowania serca VCAST. W planach jest również realizacja badań naukowych wspierających rozwój najnowocześniejszych technologii medycznych.
Medicalgorithmics zakłada m.in. wzrost rentowności operacyjnej od 2024 r., dalszy wzrost przychodów ze sprzedaży OUS (arytmia i VCAST) oraz liczby dobobadań rzędu min. 15 - 20 proc. średniorocznie. Planuje również nakłady na prace badawczo-rozwojowe produktów do analizy rytmu serca oraz obrazowania serca na poziomie 12 - 15 mln zł rocznie oraz zaoferowanie zupełnie nowego rodzaju oprogramowania do obrazowania serca VCAST.