Scope Fluidics do końca 2025 roku chce posiadać w portfolio co najmniej pięć nowych projektów, w tym co najmniej dwa w formie spółek celowych, a do końca 2028 r. doprowadzić do co najmniej dwóch transakcji strategicznych. W latach 2029–2033 spółka chce osiągnąć gotowość do przeprowadzania co najmniej jednej transakcji strategicznej średniorocznie. W planach jest dalszy rozwój i sprzedaż technologii BacterOMIC.

Technologia na sprzedaż

W scenariuszu bazowym zakładane jest przeprowadzenie transakcji strategicznej na etapie, w którym spółka Bacteromic będzie generowała przychody, co według standardów rynkowych oznacza wyższą wartość potencjalnej transakcji. – Bogatsi w doświadczenia nabyte przy sprzedaży systemu PCR ONE, przyspieszamy rozwój BacterOMIC, tak aby zmaksymalizować jego wartość w potencjalnej transakcji, dlatego w scenariuszu bazowym chcielibyśmy doprowadzić do transakcji w momencie, w którym spółka będzie już generowała przychody. Nie oznacza to jednak, że w kontekście M&A siedzimy z założonymi rękami. Już dziś budujemy zainteresowanie systemem wśród potencjalnych nabywców i nie zamykamy się na oferty – podkreśla Szymon Ruta, dyrektor finansowy i wiceprezes Scope Fluidics.

Technologia BacterOMIC ma przyspieszać i zwiększać skuteczność leczenia pacjentów poprzez wskazywanie najlepszych dla danego pacjenta terapii celowanych. Jak podkreśla spółka, BacterOMIC posiada certyfikację niezbędną do uruchomienia sprzedaży na terenie UE, a system i panel obsługuje 25 antybiotyków i ESBL. – Przyspieszamy rozwój BacterOMIC, korzystając z nabytych doświadczeń. Uruchamiamy także wewnątrz Scope Fluidics organizację „Scope Discovery”, której zadaniem będzie systemowa selekcja i rozwój nowych projektów. Nasze działania koncentrują się na tym, by skrócić proces od selekcji nowego projektu do przeprowadzenia transakcji strategicznej. W najbliższych latach planujemy równoległy rozwój kilku projektów – wyjaśnia Piotr Garstecki, współzałożyciel i prezes Scope Fluidics.

Scope Fluidics zamierza kontynuować model biznesowy polegający na tworzeniu technologii i produktów z branży life-science oraz rozwijaniu ich do momentu osiągnięcia formalnej oraz praktycznej gotowości do wprowadzenia ich do obrotu lub rozpoczęcia ich sprzedaży.

Rozwój zabezpieczony

Zgodnie z szacunkami zarządu, Scope Fluidics po wypłacie ekstradywidendy za 2022 rok w wysokości 233 mln zł będzie dysponował ok. 95 mln zł gotówki, które mają być wystarczające do rozwoju w perspektywie trzech lat. Jednocześnie spółka planuje wykorzystywać finansowanie z innych źródeł. – Będziemy w tym zakresie preferowali nierozwadniające źródła, takie jak granty czy kapitał dłużny – wskazuje Ruta.