Kurs Molecure się załamał

Koncern Galapagos rozwiązał umowę licencyjną dotyczącą rozwoju OATD-01. Zarząd polskiej spółki uspokaja. Przekonuje, że odzyskanie prawa do cząsteczki może być dobrą informacją. Rynek jest innego zdania.

Publikacja: 24.06.2022 09:42

Kurs Molecure się załamał

Foto: AdobeStock

Chętnych do sprzedaży akcji Molecure jest tak dużo, że notowania nie mogą ruszyć. Teoretyczny kurs otwarcia przed godz. 10 implikuje spadek aż o 31 proc.

Molecure informuje, że powodem rozwiązania umowy przez Galapagos jest aktualizacja globalnej strategii przez ten koncern.

Strony ustaliły, że polska spółka odzyska nieodpłatnie wszystkie prawa do cząsteczki OATD-01, związane z nią dane, prawa własności intelektualnej oraz wytworzoną substancję aktywną. Polska firma chce teraz sama (lub z potencjalnym nowym partnerem) rozwijać projekt w pierwotnie wybranym wskazaniu sarkoidozy.

- Możemy dołączyć do elity firm biotechnologicznych, które sprzedały ten sam program dwukrotnie - powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes spółki Marcin Szumowski. Zasygnalizował, że po walidacji cząsteczki i pokazaniu wyników II fazy badania, wartość projektu z pewnością będzie wyższa niż w przypadku umowy, którą zawarto z Galapagos. – Cząsteczka wejdzie wtedy na inny poziom - uzasadnił.

Zapowiedział też, że spółka planuje przeprowadzenie badania międzynarodowego z udziałem pacjentów ze Stanów Zjednoczonych i Europy. W ciągu najbliższych trzech tygodni Molecure chce przedstawić szczegóły dotyczące planów badawczych względem swojej cząsteczki. Z kolei informacje dotyczące zmiany priorytetów na poziomie całej spółki mogą pojawić się za kilka miesięcy, prawdopodobnie we wrześniu.

Zmiana planów będzie wymagała sięgnięcia po dodatkowe finansowanie. Spółka podkreśla, ze rozważa różne opcje, m.in. sięgnięcie po granty czy emisję akcji. Na razie nie podaje szczegółów. Podkreśla, że bezzwrotna kwota 27 mln euro, którą otrzymała w listopadzie 2020 r. jako część umowy licencyjnej, będzie w części stanowić finansowe wsparcie badania klinicznego II fazy OATD-01.

Obecnie na koncie spółka ma kwotę około 85 mln zł.

Molecure podkreśla, że dotychczas wygenerowane dane wskazują na atrakcyjny profil OATD-01.

- Dlatego po aktualizacji strategii dalszego rozwoju klinicznego tej cząsteczki planujemy pozyskanie partnera w niedalekiej przyszłości - mówi prezes.

Przedstawiciele Galapagos potwierdzają, że powodem rozwiązania umowy jest zmiana priorytetów.

- Koncentrujemy się na poszerzeniu i przyspieszeniu naszych działań w kierunku rozwoju terapii onkologicznych, dlatego postanowiliśmy zwrócić wszystkie prawa do OATD-01 Molecure, mając pewność, że przeprowadzą ten obiecujący związek przez kolejne etapy jego rozwoju klinicznego - komentuje Andre Hoekema, reprezentujący Galapagos.

Analitycy informację oceniają negatywnie. Ipopema Securities zawiesiła wydawanie rekomendacji dla Molecure. Wcześniej zalecała zakup akcji. Wskazuje, że wyceniała platformę chitynazową na 38 zł na akcję oraz zakładała, że Molecure otrzyma od partnera w tym roku płatność 3 mln euro.

„Ponieważ uważamy, że informacja znacząco obniża prawdopodobieństwo sukcesu tego projektu, zawieszamy naszą rekomendację” – czytamy w raporcie.

Medycyna i zdrowie
Captor z niższą wyceną i pozytywną rekomendacją
Medycyna i zdrowie
Pozytywne wieści z Mabionu. Kurs rośnie
Medycyna i zdrowie
Dobre wieści z Urteste. Kurs w górę
Medycyna i zdrowie
Synthaverse stawia na ekspansję
Medycyna i zdrowie
Synthaverse z rekordowymi przychodami
Medycyna i zdrowie
Mercator pochwalił się zyskiem netto