Tak wyraźna przecena to pokłosie podpisania przez zarząd długo wyczekiwanej warunkowej umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w ramach której Airway prowadzi działalność w zakresie rozwoju, wytwarzania, dystrybucji oraz sprzedaży technologii CSS – systemu do czyszczenia rurek intubacyjnych. Łączna cena sprzedaży to 10,5 mln euro. Inwestorzy najwyraźniej spodziewali się większych pieniędzy.
Cena nabycia technologii CSS będzie płatna w dwóch transzach – 60 proc. w dniu zamknięcia transakcji, a pozostałe 40 proc. po upływie czterech lat od zamknięcia transakcji na warunkach określonych w umowie. Anna Aranowska-Bablok, członek zarządu Airway Mediksu, szacuje, że pierwsza rata wpłynie do spółki we wrześniu. W kolejnych miesiącach obie strony będą kontynuować współpracę w zakresie rozwoju drugiej generacji produktu.
– W wymiarze finansowym wpływy z pierwszej raty płatności postawią Airway Medix w komfortowej sytuacji – spółka spłaci wszystkie zobowiązania, to jest około 7 mln zł, wobec Adiuvo Investments (spółka matka – red.) i pozyska zabezpieczenie finansowania działalności operacyjnej na kilka kolejnych kwartałów. Ponadto intencją zarządu jest, aby – zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami – część środków ze sprzedaży, po odjęciu kosztów transakcji, spłaty pożyczek oraz środków pozostawionych w spółce na bieżącą działalność, została rozdystrybuowana wśród akcjonariuszy. Naszym zdaniem optymalną formą dystrybucji zysku byłby skup akcji własnych – mówi Aranowska-Bablok.
Obecnie w portfelu firma ma jeszcze dwa produkty Oral Care, system do czyszczenia jamy ustnej, oraz Cuff Pressure Regulator, urządzenie służące do automatycznego monitorowania i kontrolowania ciśnienia w mankiecie rurki intubacyjnej.
– Po sukcesie sprzedaży CSS i bogatsi o wyniesione doświadczenie zaczynamy pracować nad kolejnymi transakcjami. Nie chcemy w chwili obecnej deklarować konkretnych terminów, ale szacujemy że pod koniec 2018 r. będziemy komercjalizować naszą kolejną technologię – Oral Care – kwituje Aranowska-Bablok.