Zgodnie z treścią umowy o dofinansowanie całkowity koszt realizacji projektu wynosi 14,7 mln zł, a przyznana wysokość dofinansowania wynosi 10,8 mln zł. Planowany okres zakończenia i kwalifikowalności kosztów dla projektu kończy się w dniu 31 grudnia 2023 r.
Projekt AptaMG będzie rozwijany w oparciu o platformę PureApta. To stworzona przez Pure Biologics modularna platforma selekcji modyfikowanych chemicznie aptamerów. Wrocławska spółka podkreśla, że jako jedna z nielicznych w skali globalnej dysponuje tego typu technologią.
Aptamery to nowy, gorący w branży biotechnologicznej obszar naukowy. W styczniu br. AstraZeneca poinformowała o nawiązaniu współpracy z brytyjską firmą Aptamer Group w zakresie wykorzystania aptamerów do stworzenia nowych systemów transportu leków w organizmie pacjenta.
- Zgodnie z zapowiedziami portfolio naszych projektów powiększa się. Dywersyfikujemy w ten sposób ryzyka i budujemy wartość spółki – mówi dr Filip Jeleń, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes zarządu Pure Biologics S.A. – Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy w stanie wyraźnie poprawić komfort życia pacjentów chorych na miastenię rzekomoporaźną – dodaje.
Miastenia rzekomoporaźna to autoimmunologiczna, przewlekła choroba powodująca osłabienie mięśni szkieletowych. W zaawansowanych stadiach prowadzi do śmierci w wyniku zajęcia mięśni oddechowych.