Spółka planuje debiut na giełdzie na przełomie 2020 i 2021 r. Zamierza pozyskać pieniądze na finansowanie projektów badawczo-rozwojowych.
- Przeprowadzenie IPO i wejście na GPW umożliwi spółce szybszy rozwój projektów, a tym samym zbudowanie wartości, która umożliwi realizację naszego celu strategicznego, czyli komercjalizację projektów, która w naszej ocenie może nastąpić na etapie badań przedklinicznych, czyli w momencie optymalnego stosunku wartości do ponoszonego ryzyka. Sądzimy, że będziemy gotowi do debiutu giełdowego na koniec tego roku, ale ostateczną decyzję o terminie oferty będziemy uzależniali od sytuacji na rynku kapitałowym - mówi, cytowany w komunikacie, dr Michał Walczak, członek zarządu i akcjonariusz Captor Therapeutics.
Spółka ma siedzibę w Polsce, ale posiada również spółkę zależną - Captor Therapeutics GmbH w Szwajcarii. Grupa koncentruje działalność na opracowaniu leków na choroby onkologiczne i autoimmunologiczne, w przypadku których obecnie brak jest możliwości leczenia, bądź też dostępne metody wykazują istotne ograniczenia terapeutyczne. Spółka jest europejskim liderem w zakresie rozwoju tzw. technologii TPD.
- Technologia TPD jest wprawdzie bardzo młoda w kategoriach przemysłu farmaceutycznego, ale podmioty pracujące nad nią cieszą się zainteresowaniem wielkich koncernów farmaceutycznych. Pochodzące ze Stanów Zjednoczonych Arvinas, Nurix, C4 Therapeutics oraz Kymera Therapeutics są przykładami spółek, które już na wczesnym etapie zawarły transakcje partneringowe z dużymi koncernami farmaceutycznymi. W ostatnim czasie dwie z tych firm - Nurix oraz Kymera - z sukcesem przeprowadziły pierwsze oferty publiczne na NASDAQ będąc jeszcze na etapie pracy nad lekami w fazie przedklinicznej - wskazują przedstawiciele spółki.
Od 2018 r. spółki działające w technologii TPD tj. Kymera, Nurix, C4 Therapeutics czy Arvinas zebrały ponad 10,3 mld USD od inwestorów prywatnych. Ponadto przeprowadzając pierwsze oferty publiczne Arvinas (2018), Nurix (2020) i Kymera (2020) pozyskały od inwestorów giełdowych ponad 500 mln USD. Każda z tych spółek: Kymera, Nurix i Arvinas ma dzisiaj kapitalizację rynkową bliską lub przekraczającą 1,0 mld USD.