Właściciele Polskiego Banku Komórek Macierzystych zdecydowali o wycofaniu akcji spółki z warszawskiej giełdy. W wyniku przymusowego wykupu główny akcjonariusz Vita 34 z końcem grudnia skupił wszystkie pozostałe akcje spółki, kontrolując 100 proc. kapitału zakładowego i ogólnej liczby głosów w tej spółce.
We wrześniu w związku z planowanym połączeniem działalności ze spółką Vita 34, największym prywatnym bankiem komórek macierzystych w krajach niemieckojęzycznych, akcjonariuszom polskiej spółki zaoferowano objęcie 1,3 nowej akcji w zamian za 1 akcję PBKM. Jednym z warunków finalizacji transakcji było osiągnięcie minimalnego poziomu akceptacji wynoszącego 95 proc. pozostających w obrocie akcji PBKM. Po przeprowadzonej fuzji i wymianie akcji dominującym akcjonariuszem Vita 34 został AOC Health, zaangażowany wcześniej bezpośrednio w PBKM.
W ocenie zarządu PBKM połączenie działalności z Vita 34 przyczyni się do dalszego dynamicznego rozwoju obu spółek, umocnienia pozycji PBKM na bardzo perspektywicznym rynku niemieckim oraz pozwoli firmie wejść na nowe rynki. Efektem połączenia działalności mają też być korzyści wynikające z synergii kosztów i obniżenia kosztów działalności, które w skali roku oszacowano na 3,1 mln euro (przed opodatkowaniem), co będzie miało bezpośredni wpływ na wzrost wyników. Dodatkowo obie firmy mają skorzystać na znacznym zwiększeniu siły zakupów i poprawie pozycji negocjacyjnej względem dostawców. Vita 34 jest największym prywatnym bankiem komórek macierzystych w krajach niemieckojęzycznych. Jest notowana na giełdzie we Frankfurcie.
Wycofanie akcji PBKM z obrotu wpisuje się w trend, który panuje na warszawskiej giełdzie od kilku dobrych lat. Główni właściciele spółek, którzy nie widzą większych korzyści z dalszej obecności swoich firm na giełdzie, ogłaszają wezwania celem odkupienia wszystkich pozostałych akcji i wycofania spółki z GPW. W całym 2021 r. z warszawskiej giełdy wycofanych zostało 20 spółek, równocześnie doszło do 16 debiutów.
PBKM zadebiutował na giełdzie w 2016 r., oferując akcje po 47 zł. W związku z ogłoszeniem przymusowego wykupu w grudniu 2021 r. obrót akcjami został zawieszony. JIM