Najlepsza lokata na miesiąc daje 7 proc. w skali roku. Tylko z promocji

Styczeń był już 13. z rzędu miesiącem, w którym banki ograniczały odsetki obiecywane oszczędzającym w zamian za trzymanie pieniędzy na lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Jak przypomina Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust, od szczytu z końcówki 2022 r. oferowane przez banki oprocentowanie spadło już o ponad 2 pkt proc. To dwa razy więcej niż cięcia stóp, których dokonała Rada Polityki Pieniężnej.

Lokaty przynoszą straty, ale to może się zmienić

Prawie 25 proc. realnie stracił ktoś, kto od 2016 r. trzymał oszczędności na lokacie. Jest szansa, że bankowe depozyty znów pomogą chronić pieniądze.

Ujemne realne oprocentowanie depozytów zagościło na długo

Dynamika inflacji CPI w Polsce maleje, natomiast inflacja bazowa trzyma się wciąż mocno. Obniżki oficjalnych stóp procentowych jakby odsunęły się w czasie. Na co mogą liczyć deponenci?

Lokaty coraz mniej atrakcyjne

Średnie oprocentowanie depozytów terminowych w bankach spadło w styczniu do 6 proc. z 6,3 proc. miesiąc wcześniej – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Marcowe spotkanie RPP szansą deponentów na wyższe stopy?

Banki nie ryzykują przewidywania dalszych ruchów oficjalnych stóp procentowych i niemal wycofały z oferty długoterminowe lokaty. Te, które je zachowały, stawiają na obniżki stóp w przyszłym roku, co widać po oprocentowaniach.

Inflacja idzie w górę, deponenci tracą realnie coraz więcej

Depozyt czy konto oszczędnościowe, nawet oprocentowane obecnie najwyżej, czyli na 8 proc., przy październikowej inflacji wynoszącej 17,9 proc. do lokowania zbytnio nie zachęca.

Szybki koniec wojny o lokaty?

Rośnie oprocentowanie depozytów, banki walczą o oszczędności klientów. Zdaniem ekspertów dalszego zaostrzenia tej walki trudno się jednak spodziewać, chociaż konsumenci mają zdecydowanie inne zdanie.

Jeszcze nie nadszedł czas boomu na lokowanie w bankach

Od początku roku oszczędności Polaków w bankach zmniejszyły się o 18,3 mld zł. Gdyby nie depozyty walutowe, spadek byłby jeszcze większy – gwałtownie zmniejsza się saldo złotowych depozytów bieżących.

Oszczędzającym usiłują pomóc rząd i banki. Inflacja jest szybsza

Pod wpływem „zachęty" premiera banki z przewagą własności państwowej zaczęły podwyższać oprocentowania depozytów. Dla oszczędzających mają powstać specjalne obligacje skarbowe. Ale pobić inflacji nie będą mogły.

Lokaty w górę razem z decyzjami Rady Polityki Pieniężnej

Nawet jeżeli oficjalne stopy procentowe wzrosną do 7 proc., to oprocentowanie depozytów nie dogoni inflacji. Ale zawirowania na rynkach są tak duże, że może czasem lepiej pogodzić się z realną stratą, niż ryzykować kapitał.

PKO BP podwyższy oprocentowanie lokat

Już wkrótce klienci największego polskiego banku będą mogli liczyć na bardziej korzystne oprocentowanie depozytów. Najwięcej zyskają oszczędzający, którzy przeniosą do PKO BP środki z innego banku.

Oprocentowanie depozytów inflacji nie dogoni

Przy styczniowej inflacji na poziomie 9,2 proc. posiadacze lokat tracą na nich realnie około 6 proc. rocznie. A żeby nie tracili, oprocentowanie lokaty w tym roku musiałoby wynieść 13,33 proc., a w przyszłym roku 11,11 proc.

Z bankowych ofert depozytów zaczynają znikać promile

Oprocentowanie bankowych lokat sięgnęło już 4 proc. Co prawda to tylko jedna oferta, na dodatek promocyjna, ale czyni wiosnę dla deponentów. Bo i standardowe oprocentowania zaczynają rosnąć.

NBP podwyższa stopy, ale depozyty poczekają

Stopa referencyjna NBP wynosi już 2,25 proc. To więcej niż oprocentowanie większości depozytów, nawet preferencyjne. O standardowym nie ma co mówić.

Największy problem – wzrost cen

Spadek salda lokat terminowych mocno osłabł. Czyżby w związku z obawami przed inflacją?

Czekający na lepsze depozyty może się ich doczekają

Niektóre banki centralne podnoszą stopy. NBP patrzy na te większe, ale być może będzie musiał iść w ślady tych mniejszych. To będzie miód na serca deponentów.

W lipcu odsetki od lokat minimalnie poszły w górę

Na szybkie podwyżki oficjalnych stóp procentowych nie ma co liczyć. Ale pewnym pocieszeniem może być lipcowy wzrost średniego oprocentowania lokat.

Banki: Gdzie ulokować większą kwotę?

Jest kilka banków, które oferują wysokie jak na obecne warunki oprocentowania dla kwot większych niż promocyjne 10–20 tys. zł. Oczywiście, nie wyglądają one najlepiej na tle wynoszącej 5,4 w skali roku inflacji, ale pozwalają zmniejszyć inflacyjne straty bardziej niż w innych instytucjach.