Czy warto inwestować w NFT? Pytamy ekspertów

Zapytaliśmy czołowych ekspertów z rynku kryptoaktywów oraz przedstawiciela KNF o sytuację na rynku NFT, ryzykach dla inwestorów oraz kwestię regulacji prawnych dotyczących NFT.

Publikacja: 10.03.2022 21:00

Czy warto inwestować w NFT? Pytamy ekspertów

Foto: Shutterstock

Czym są NFT?

– odpowiada Maciej Kosuń, Investment Associate, Tar Heel Capital Pathfinder.

NFT (non-fungible token) to cyfrowy certyfikat oparty na technologii blockchain, potwierdzający pochodzenie oraz własność dowolnego dobra cyfrowego. To technologia, która jest i będzie wykorzystywana bardzo szeroko, bo niewymienialne tokeny to jeden z podstawowych elementów większego zjawiska, jakim jest web3, czyli nowa odsłona internetu. Jesteśmy dopiero na samym początku kształtowania się zarówno produktów z obszaru web3, jak i infrastruktury niezbędnej do ich rozwoju, niewątpliwie jednak tokeny NFT odegrają w nim dużą rolę.

W praktyce NFT działa jak certyfikat autentyczności dobra cyfrowego. Dotychczas największy rozgłos zdobyły tokeny wykorzystywane do potwierdzania autentyczności cyfrowych dzieł sztuki (obrazów, gifów, pierwszych wydań albumów muzycznych itp.). Ten trend zyskał na popularności do tego stopnia, że wiele osób utożsamia pojęcie NFT właśnie z obiektami sztuki.

41 mld dol.

taką wartość osiągnął globalny rynek NFT w 2021 r. według firmy analitycznej Chainanalysis. Tylko o 9 mld mniej niż wartość światowego rynku sztuki pięknej.

Na których giełdach NFT warto inwestować? Na co trzeba uważać?

Zdecydowanie największą giełdą, czyli rynkiem obrotu wtórnego NFT, jest platforma OpenSea. W tej chwili odbywa się tam blisko 95 proc. handlu.

Wchodząc na rynek NFT, należy zachować należytą staranność, podobnie jak w przypadku wszystkich innych transakcji dokonywanych w sieci. Przede wszystkim warto dokładnie zweryfikować twórców projektu, którym jesteśmy zainteresowani. Kupując NFT na rynku wtórnym, należy zwracać szczególną uwagę na to, czy tokeny pochodzą ze zweryfikowanych kolekcji i od wiarygodnego właściciela. Należy również dbać o bezpieczeństwo swojego cyfrowego portfela, np. nie dopuszczać do interakcji pomiędzy nim a stronami internetowymi niewiadomego pochodzenia. Każdy, kto rozpoczyna aktywność na rynku NFT, powinien poświęcić odpowiednią ilość czasu na edukację i zrozumienie najważniejszych pojęć związanych z technologią web3. Stoimy u progu rewolucji związanej z tą technologią, ale jest też niestety miejsce na nadużycia.

40,2 proc.

tyle ma wynieść skumulowany roczny wskaźnik wzrostu rynku NFT w 2022 r. według analizy serwisu ResearchAndMarkets.com.

Jakie zagrożenia czekają na użytkowników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkiem?

– odpowiada Filip Lachowski, prezes Wealth Seed, aplikacji do inwestowania.

Przede wszystkim duże ryzyko inwestycyjne. Dlatego nie powinniśmy w te aktywa inwestować więcej, niż możemy stracić. To ryzyko jest podyktowane między innymi dynamiką rynku, która jest dzisiaj głównie oparta o popyt i podaż spekulantów oraz bardziej fundamentalną niepewnością co do przyszłości tych klas aktywów. O ile z dużą pewnością możemy powiedzieć, że kryptowaluty, tokeny NFT czy też bardziej ogólnie sieci blockchain mogą mieć duży wpływ na świat finansów, to nie wiadomo jeszcze dokładnie, jakie wykorzystanie tej technologii przyjmie się w długim okresie. Stąd każdy indywidualny projekt/token jest obarczony dużym ryzykiem.

Inne ryzyka niż ryzyka inwestycyjne to głównie ryzyko oszustw i kradzieży przez hakerów, w tym nieuczciwych operatorów giełd kryptowalut lub innego rodzaju projektów w obszarze kryptowalut. Zawsze trzeba też pamiętać po prostu o ryzyku „regulacyjnym", które może się sprowadzać do zakazu tworzenia/kontynuowania danych projektów kryptowalutowych w danych państwach i posiadania jakichkolwiek bądź określonych tokenów.

Czego w kwestii regulacji oczekują rynki NFT i kryptowalut?

Opinie dotyczące zmian legislacyjnych w świecie krypto/NFT są bardzo różne i tutaj rynek chyba nigdy nie będzie mówił jednym głosem. Z jednej strony mamy głosy osób, które od początku ceniły sobie kryptowaluty/NFT głównie jako systemy zupełnie niezależne od tradycyjnej infrastruktury, rządów i regulacji. Dla tych osób jakiekolwiek regulacje oznaczają niepożądaną ingerencję. Z drugiej strony mamy głosy osób liczących na ograniczone regulacje, które zwiększą zaufanie do tych klas aktywów i w efekcie pozytywnie wpłyną na ich adopcję i rozwój oraz ograniczą możliwość dokonywania różnego rodzaju oszustw.

Regulatorzy na świecie przyjmują bardzo różne podejścia. Z jednej strony inwestowanie w kryptowaluty jest mocno ograniczone w niektórych lokalizacjach. Z drugiej strony jest pierwszy kraj, tj. Panama, który uczynił z BTC oficjalny środek płatniczy i zamierza emitować obligacje w BTC.

Jakie jest stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego?

– odpowiada Jacek Barszczewski z KNF.

Nie nadzorujemy szeroko rozumianego rynku kryptoaktywów (m.in. kryptowalut, DeFi, NFT). Nie jesteśmy także wyposażeni w narzędzia umożliwiające pomoc osobom poszkodowanym, które utraciły swoje środki finansowe na tym rynku. Biorąc pod uwagę charakter oraz specyfikę NFT, gdzie tokeny potwierdzają np. prawo własności konkretnego dzieła, KNF nie jest właściwa do nadzorowania tego rynku. Nasz monitoring działalności podmiotów z tego obszaru dotyczy przede wszystkim potencjalnych naruszeń przepisów rynku finansowego, np. w zakresie świadczenia usług płatniczych bez wymaganego zezwolenia.

UKNF, prowadząc różne akcje edukacyjne i informacyjne, zwracał wielokrotnie uwagę na liczne ryzyka związane z zakupem kryptoaktywów, dotyczące m.in. dużej zmienności ich wartości czy wykorzystywania w procesie prania pieniędzy czy finansowania terroryzmu. Mówiliśmy też wielokrotnie o konieczności nabycia przez klientów pełnej wiedzy i świadomości, co tak naprawdę się kupuje. Rynek NFT rozwija się intensywnie od około roku. Osoby, które inwestują na tym rynku, muszą być świadome, że jest to rynek nowy, a to samo w sobie nie gwarantuje sukcesu lub spektakularnych zysków. Ponadto podmioty wydające lub obracające NFT mają niejednokrotnie siedziby poza terytorium Polski, w tym głównie w „egzotycznych" lokalizacjach, co skutecznie ogranicza lub uniemożliwia dochodzenie ewentualnych roszczeń osobom poszkodowanym.

Ponieważ ryzyko nadużyć w obszarze NFT jest podobne jak w zakresie rynku kryptowalut, aktualne pozostaje stanowisko wyrażone przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ostrzeżeniu z początku 2021 roku o ryzykach związanych z nabywaniem oraz z obrotem kryptoaktywami (w tym walutami wirtualnymi oraz kryptowalutami). Wskazujemy tam na wysokie ryzyko wystąpienia nieprawidłowości wynikające np. z celowego działania oszukańczego wydawców tokenów, nieprzekazywania całości informacji na ich temat itp., przy jednoczesnych bardzo ograniczonych mechanizmach zabezpieczających przed utratą środków.

Kryptowaluty
Bitcoin stracił koronę, przegrywa z tradycyjnymi aktywami
Materiał Promocyjny
Monika Kania: Wzmacniamy obecność na rynkach
Kryptowaluty
Rekordowe pozycje na bitcoionowych kontraktach rzucają cień na statystyki
Kryptowaluty
Rekord bitcoina trzeszczy w szwach, celebryci w akcji, stado ruszyło
Kryptowaluty
Bitcoin zaledwie 5 proc. od rekordu. Wyjątkowa seria zwyżek
Materiał Promocyjny
ESG w Logistyce - budowanie zrównoważonych praktyk biznesowych
Kryptowaluty
Waluty cyfrowe banków centralnych nie zastąpią bitcoina i spółki
Kryptowaluty
Akceptacja ETF na Ether