Na podstawie uzyskanej punktacji, od 0 do 100 pkt, zaklasyfikowano giełdy do siedmiu kategorii ratingowych, od najwyższej AA do najniższej F. Najwyższą ocenę uzyskały tylko trzy platformy.
Bezpieczeństwo kluczem
Autorzy rankingu w priorytetowy sposób traktują kwestie bezpieczeństwa, co niewątpliwie należy uznać za duży plus tego opracowania. Z siedmiu kryteriów oceny trzy dotyczyły właśnie tego obszaru i to w nich można było uzyskać najwięcej punktów (maks. po 20). Owe kryteria to: regulacje (m.in. posiadanie licencji, np. MSB, czyli Money Services Business, wdrożone procedury KYC/AML), dostęp do danych (m.in. jakość i szybkość działania interfejsu API, udostępniona baza notowań historycznych) i ochrona (m. in. trzymanie środków na tzw. zimnych portfelach, posiadanie zewnętrznego depozytariusza, liczba udanych ataków hakerskich). Po 15 pkt można było uzyskać za profesjonalizm zespołu (m.in. wykształcenie i doświadczenie pracowników) i jakość rynku (m.in. wielkość spreadu, płynność, zakres zmienności). Najniżej punktowane (po 5 pkt) były źródła finansowania (m.in. fundusze VC) oraz monitoring transakcji (m.in. posiadanie systemu nadzoru). Aby uzyskać najwyższy rating AA, potrzeba było przynajmniej 75 pkt. Dla kolejnych ocen, czyli A, B, C, D, E i F, progi były następujące: 65, 45, 35, 20, 10.
Najlepsi, najgorsi
Tylko trzy giełdy zostały ocenione na AA – itBit (77,5 pkt), Gemini (76,8 pkt) oraz Coinbase (75,6 pkt). Drugie i trzecie miejsce nie jest raczej zaskoczeniem, bo to działające od dawna rozpoznawalne platformy (Gemini założyli bracia Winklevoss, Coinbase na Twitterze obserwuje 1,1 mln użytkowników). Tymczasem itBit ma na Twitterze zaledwie 7835 fanów, a serwis Coinpaprika klasyfikuje tę platformę na 126. miejscu w rankingu wielkości wolumenu. Trochę się jednak czepiam. W końcu to nie popularność była przez CryptoCompare oceniana. Dodam tylko, że gdyby nie 5 pkt karnych dla Coinbase (z powodu prędkości przetwarzania danych dostarczanych przez API), to właśnie ta giełda miałaby najwyższy stopień podium.
Ocenę A otrzymało dziesięć podmiotów, w tym m. in. tuzy, jak Kraken, Bitfinex, OKEX i Binance. Rating B przypadł 33 podmiotom, a C kolejnym 46. W tym ostatnim gronie znalazł się BitBay, czyli platforma z polskim rodowodem. Zajęła dokładnie 52. miejsce, uzyskując 44,7 pkt. W porównaniu z poprzednim raportem to spadek aż o 18 lokat. Połowicznie wypadła pod względem bezpieczeństwa – na 60 możliwych do zdobycia punktów otrzymała tylko 34,6.