Ten przedsiębiorca sprzedał firmę X, inny rozpoczął długie wakacje po przekazaniu spółki za satysfakcjonującą kwotę inwestorowi… Słyszymy o tym coraz częściej - właściciele sprzedają firmy i idą na wcześniejszą emeryturę albo... szukają kolejnych wyzwań. To nowe zjawisko w Polsce, ale w następnych latach z pewnością będzie przybierać na sile.Decyzja o sprzedaży firmy wymaga przygotowania emocjonalnego - oddania dziecka w cudze ręce oraz przygotowania samej firmy.
Oczywiście, jest trochę łatwiej, jeśli właściciel może przekazać je następnemu pokoleniu. Jednak na polskim rynku są to raczej wyjątki niż reguła. Zazwyczaj nowe pokolenie ma zupełnie inny pomysł na rozwój zawodowy. Wtedy przedsiębiorcy, który chce spieniężyć kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat swojego dorobku, nie pozostaje nic innego, jak oddać - nie za darmo, ale za jak najbardziej korzystną cenę - firmę w dobre ręce. Pytanie, czyje?
[srodtytul]Poznaj swoje cele, czyli kiedy zostać emerytem [/srodtytul]
Wszystko zależy od profilu przedsiębiorstwa i celów właściciela. Jeśli szef firmy marzy o szybkiej emeryturze, a jego spółka jest już wiele lat na rynku, ma ugruntowaną pozycję, ale ograniczony potencjał wzrostu, to wówczas idealnym rozwiązaniem jest inwestor strategiczny. Taki inwestor, jeśli spółka mu się spodoba, zdejmie jej ciężar z ramion dotychczasowego przedsiębiorcy prawie z dnia na dzień. Natomiast jeśli do sprzedania jest spółka młoda, z dużym potencjałem wzrostu, to prawdopodobnie spodoba się inwestorom giełdowym lub finansowym, ale wtedy może to wymagać jeszcze kilkuletniego zaangażowania przedsiębiorcy.
Bez względu na wybór ścieżki, o sprzedaży należy zacząć myśleć z wyprzedzeniem. Pozwoli to lepiej zdefiniować własne cele, dostępne opcje oraz, co ważniejsze, dobrze firmę do transakcji przygotować. Zdefiniowanie celów w tym przypadku oznacza odpowiedź na proste pytanie - kiedy chce się przejść na emeryturę.