Teraz kwestia globalnych relacji franka ponownie jest głównym czynnikiem, jaki obecnie wpływa na kształtowanie się kursu CHF/PLN. Bardziej dynamiczne zmiany na parze EUR/CHF sprawiły, że drogi CHF/PLN i EUR/PLN w ostatnim czasie nieco się rozeszły.
Wykres. Procentowe zmiany kursów EUR/PLN i CHF/PLN na przestrzeni ostatniego miesiąca, źródło: Stooq.pl
Sytuacja na parze EUR/CHF była omawiana we wczorajszym wpisie, ale ....dynamiczna zwyżka notowań trwa nadal, co doprowadziło do połamania istotnych poziomów technicznych. Opuściliśmy górą hipotetyczny kanał wzrostowy (1,1175), a także złamaliśmy szczyt z lutego ub.r (1,1198), kiedy to frank był najsłabszy od czasów pamiętnego, radykalnego umocnienia się ze stycznia 2015 r.
Trudno znaleźć jednoznaczne, proste wytłumaczenie do tego, czemu dynamika osłabienia CHF jest tak duża. Można wskazać tu na kombinację dwóch rzeczy – rosnącej akceptacji ryzyka na globalnych rynkach, przy jednoczesnej determinacji Narodowego Banku Szwajcarii do utrzymywania jak najdłużej dotychczasowej polityki, której celem jest doprowadzenie do osłabienia franka, gdyż ten jest przewartościowany.