Nad Wełtawą cel inflacyjny to 2 proc. z dopuszczalnymi odchyleniami +/- 1 pkt proc. Obecnie główna stopa w Czechach wynosi 2,25 proc. i jest to najwyższy poziom od 2009 r. Jednocześnie nigdy w historii różnica między polską a czeską stopą referencyjną nie była tak duża.
Zmiana retoryki na jastrzębią nastąpiła także na Węgrzech. Dotychczas bank centralny prowadził łagodną politykę monetarną, jednak styczniowa inflacja na poziomie 4,7 proc. to odczyt najwyższy od siedmiu lat. Wiceprezes MNB zasygnalizował gotowość banku do podjęcia działań celem powrotu inflacji do celu. To spowodowało wzrost rentowności węgierskich dziesięciolatek o 40 pkt baz. powyżej 2,36 proc., a więc poziomów niewidzianych od pół roku. Jednocześnie spread między dziesięcioletnimi papierami węgierskimi a polskimi po raz pierwszy od czerwca 2019 r. przebił 20 pkt baz.
Krajowa polityka pieniężna nie uległa zmianie, pomimo wzrostu inflacji do 4,4 proc. w ubiegłym miesiącu. Prezes NBP oraz większość członków RPP wyklucza podwyżki stóp w tym roku, a nawet do końca kadencji. Zgodnie z minutes w styczniu pojawił się wniosek o podwyżkę o 15 pkt baz. poparty przez trzech członków. Jednak prawdopodobnie nie znajdzie on aprobaty większości także w kolejnych miesiącach. Powinno to wspierać krajowe obligacje.