Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.09.2021 05:00 Publikacja: 09.09.2021 05:00
Andrzej Bebłociński, diler, PKO BP.
Foto: materiały prasowe
Przed godziną 15 papiery serii DS1023 wyceniano z rentownością 0,50 proc., seria DS0726 oferowała 1,32 proc., a DS1030 1,86 proc. To odpowiednio 9, 10 i 13 punktów bazowych więcej niż tydzień temu. Po ostatnich rekordowo wysokich odczytach inflacji krajowe obligacje pozostają najtańsze, licząc od początku czerwca. Inwestorzy na nowo wyceniają przyszłe scenariusze w zakresie polityki pieniężnej NBP, bo odczyty inflacyjne stawiają dotychczasowa retorykę banku centralnego pod coraz większą presją. Obligacje tylko przez chwilę wspierał wywiad, jakiego prezes NBP Adam Glapiński udzielił w poniedziałek i w którym ocenił, że biorąc pod uwagę naturę obserwowanego szoku cenowego, zaostrzanie polityki pieniężnej byłoby obecnie bardzo ryzykowne. Zakłada też, że od drugiego kwartału 2022 r. tempo wzrostu cen zacznie się obniżać. W stabilne stopy nie wierzy jednak też rynek transakcji FRA. Kontrakt na trzymiesięczny WIBOR rozliczany za sześć miesięcy wycenia, że w marcu stawka bazowa będzie o blisko 50 punktów bazowych wyższa niż ustalona w środę. Apetyt na oferowane przez BGK obligacje emitowane na rzecz funduszu przeciwdziałania skutkom Covid-19 skoncentrował się ponownie na papierach zmiennokuponowych i był wyraźnie wyższy niż ten zgłoszony w sierpniu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Sytuacja na wykresie eurodolara wskazuje, że szczyt notowań może być bliski uformowania.
EBC, Fed oraz inne banki centralne będą musiały znaleźć trudną równowagę między obawami o wzrost gospodarczy a ryzykiem inflacyjnym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas