Analityk: Jesteśmy w hossie, ale czynniki ryzyka się utrzymują

Obecne zwyżki na rynkach akcji to coś więcej niż korekta w bessie – ocenia Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.

Publikacja: 30.05.2023 10:13

Analityk: Jesteśmy w hossie, ale czynniki ryzyka się utrzymują

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

Jego zdaniem w notowaniach głównych indeksów na świecie nie należy się spodziewać nowych dołków, a to dlatego że rynek się już oswoił z negatywnymi scenariuszami. Jeśli chodzi o obraz gospodarek, to strona popytowa konsekwentnie wybiera spojrzenie od tej strony, która pozwala na więcej optymizmu.

- Z drugiej strony na rynku utrzymuje się niedoważenie akcji, bo wielu inwestorów nie zdążyło dołączyć do zwyżek – przyznaje jednak specjalista.

Scenariusz bazowy to miękkie lądowanie w USA

Według Ryczki USA uda się uniknąć recesji, a w gospodarce dojdzie do miękkiego lądowania. Na obecnym etapie cyklu należy jego zdaniem preferować obligacje, spółki z branż defensywnych oraz spółki wzrostowe, których wyceny znacząco zyskują na spadku rentowności papierów skarbowych. Z drugiej strony czynnikiem ryzyka jest lepkość inflacji – jeśli podwyższone oczekiwania inflacyjne konsumentów się utrzymają, to proces hamowania inflacji będzie trudniejszy.

Wbrew ocenom części inwestorów dla rynków akcji korzystne nie byłyby także obniżki stóp Fedu, a to dlatego, że byłyby one możliwe głównie w scenariuszu recesji. Korzystnym czynnikiem jest natomiast przełom w technologiach sztucznej inteligencji, który oznacza wzrost wydajności chociażby w pracy programistów.

Czytaj więcej

Ameryce może grozić upadek? Dosadna odpowiedź inwestora

Analityk zwraca także uwagę na postępujące umocnienie złotego. Według niego napędzają je nadwyżka na rachunku bieżącym i przejście do wymieniania funduszy unijnych na rynku zamiast w NBP. Jednocześnie po raz pierwszy od dawna polski rynek ma lepsze perspektywy niż świat, bo wyceny są dość niskie, a perspektywy wzrostu lepsze.

- Trzeba jednak pamiętać, że na rynkach globalnych utrzymują się poważne czynniki ryzyka, a bez dobrej koniunktury na świecie hossy w kraju nie będzie – zaznacza Ryczko.

Czytaj więcej

Rajd złotego przerwany, ale to nie musi być już jego koniec
Inwestycje
Kamil Stolarski, Santander BM: Polskie akcje wciąż są nisko wyceniane
Inwestycje
Emil Łobodziński, BM PKO BP: Na giełdach nie dzieje się nic złego
Inwestycje
Uspokojenie nastrojów sprzyja korekcie spadkowej na rynku ropy naftowej
Inwestycje
Niemiecki DAX wraca do walki o 18 000 pkt
Inwestycje
Michał Stajniak, XTB: Kakao na ścieżce złota, szuka rekordów
Inwestycje
Łańcuch wartości i jego rola w badaniu istotności