Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.04.2025 23:09 Publikacja: 11.12.2022 15:14
Foto: materiały prasowe
Kogo obejmie Dyrektywa CSRD* i kiedy wejdzie w życie?
Wymóg raportowania CSRD, w przeciwieństwie do jeszcze obowiązującej dyrektywy ws. raportowania niefinansowego [NFRD – przyp. autora], będzie wymagał sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju od szerszego grona podmiotów, a nie tylko od spółek i spółek zainteresowania publicznego. Szacuje się, że ponad 48 tys. firm będzie musiało zmierzyć się po raz pierwszy z raportowaniem pozafinansowym zgodnie z wyzwaniami stawianymi przez CSRD. Tym samym dyrektywa obejmie wszystkie duże spółki UE spełniające dowolne dwa z trzech kryteriów, tj. uzyskanie sumy bilansowej min. 20 mln EUR, przychody netto na poziomie 40 mln EUR oraz średnią liczbę pracowników etatowych zatrudnionych w roku obrotowym wynoszącą 250 osób. Ponadto firmy czy grupy kapitałowe spoza UE, prowadzące działalność na terenie Unii, która pozwala im osiągnąć obroty skonsolidowane powyżej 150 mln EUR, także będą podlegały pod CSRD. Jeśli chodzi o mniejsze jednostki – również MŚP notowane na giełdzie objęte zostaną obowiązkiem raportowania w nowej odsłonie, jednak będą miały więcej czasu na przygotowanie się do przepisów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas