Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.04.2025 23:23 Publikacja: 09.12.2022 16:56
Lucyna Brayshaw, radca prawny, partner Olesiński & Wspólnicy
Foto: materiały prasowe
Czy nieprecyzyjne przepisy w zakresie nowych obowiązków informacyjnych wobec pracownika zostały poprawione?
Pracodawcy będą mieli obowiązek przekazania pracownikowi w ciągu siedmiu dni od dopuszczenia do pracy informacji o znacznie rozszerzonym zakresie. Informacja będzie musiała obejmować m.in. zasady przechodzenia ze zmiany na zmianę; zasady dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty za nią; w przypadku kilku miejsc wykonywania pracy – zasady dotyczące przemieszczania się między miejscami wykonywania pracy; zasady polityki szkoleniowej pracodawcy, obowiązujące zasady rozwiązania stosunku pracy (nie tylko informacja o okresie wypowiedzenia, ale też o wymogach formalnych, terminie odwołania się do sądu pracy); inne niż określone w umowie o pracę przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia oraz świadczenia pieniężne lub rzeczowe. Niestety niektóre z nowych wymogów nie są precyzyjne i w ostatnim czasie nie wprowadzono zmian do projektu usuwających wątpliwości pracodawców. Pomimo że przekazanie informacji pracownikom powinno być standardowym, wręcz w pewnym sensie rutynowym, działaniem pracodawcy, po wejściu w życie zmian do Kodeksu pracy ten etap może jednak przysporzyć pracodawcom trochę kłopotów, a na pewno dodatkowej pracy nad aktualizacją stosowanych wzorów. Jest to szczególnie istotne z uwagi na to, że obowiązek nie będzie dotyczył jedynie nowych pracowników – aktualni pracownicy również mogą wnioskować o uzupełnienie informacji. Co więcej, niektórzy pracodawcy słusznie rozważają działania informacyjnie w stosunku do całej załogi nawet bez takich indywidualnych wniosków. Na szczęście usprawnieniem dla pracodawców może być możliwość przekazania ww. informacji również w formie elektronicznej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas