Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Lucyna Brayshaw, radca prawny, partner Olesiński & Wspólnicy
Czy nieprecyzyjne przepisy w zakresie nowych obowiązków informacyjnych wobec pracownika zostały poprawione?
Pracodawcy będą mieli obowiązek przekazania pracownikowi w ciągu siedmiu dni od dopuszczenia do pracy informacji o znacznie rozszerzonym zakresie. Informacja będzie musiała obejmować m.in. zasady przechodzenia ze zmiany na zmianę; zasady dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty za nią; w przypadku kilku miejsc wykonywania pracy – zasady dotyczące przemieszczania się między miejscami wykonywania pracy; zasady polityki szkoleniowej pracodawcy, obowiązujące zasady rozwiązania stosunku pracy (nie tylko informacja o okresie wypowiedzenia, ale też o wymogach formalnych, terminie odwołania się do sądu pracy); inne niż określone w umowie o pracę przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia oraz świadczenia pieniężne lub rzeczowe. Niestety niektóre z nowych wymogów nie są precyzyjne i w ostatnim czasie nie wprowadzono zmian do projektu usuwających wątpliwości pracodawców. Pomimo że przekazanie informacji pracownikom powinno być standardowym, wręcz w pewnym sensie rutynowym, działaniem pracodawcy, po wejściu w życie zmian do Kodeksu pracy ten etap może jednak przysporzyć pracodawcom trochę kłopotów, a na pewno dodatkowej pracy nad aktualizacją stosowanych wzorów. Jest to szczególnie istotne z uwagi na to, że obowiązek nie będzie dotyczył jedynie nowych pracowników – aktualni pracownicy również mogą wnioskować o uzupełnienie informacji. Co więcej, niektórzy pracodawcy słusznie rozważają działania informacyjnie w stosunku do całej załogi nawet bez takich indywidualnych wniosków. Na szczęście usprawnieniem dla pracodawców może być możliwość przekazania ww. informacji również w formie elektronicznej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Fenomenalne wzrosty banków są w większości za nami. Ich kursy będą szły bokiem albo rosły o tyle co koszt kapitału. Mam dwóch faworytów - mówi Kamil Stolarski, szef zespołu analiz giełdowych w Santander Banku.
Dynamika wzrostów na warszawskim parkiecie z I półrocza jest nie do powtórzenia, ale nadal widzę szansę na zwyżki w II półroczu – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Część inwestorów stwierdziła, że nie doważają Stanów, bo tam jest dziwny chaos polityczny, za to doważają resztę, która była wcześniej niedoważona, bo kapitał siedział w Stanach podczas hossy AI – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Średnia wskazań maklerów mówi o tym, że w I półroczu 2025 r. udział inwestorów indywidualnych w obrotach wyniósł 13,4 proc. To wynik lepszy niż w całym 2024 r., ale branża maklerska raczej daleka jest od wielkiego entuzjazmu.
Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w I półroczu wyniósł nieco ponad 13 proc . – szacują przedstawiciele branży maklerskiej. Niby jest lepiej niż rok temu, ale potencjał nadal jest niewykorzystywany.
O obliczu I półrocza na rynkach w dużym stopniu zdecydował dolar - jego konsekwentne osłabienie, przypominające początek poprzedniej kadencji Trumpa, popchnęło w górę rynki wschodzące, na czym skorzystały też polskie akcje. Nasz Portfel edukacyjny notował półrocze najlepsze od... 2009 r.