Lucyna Brayshaw

Zmiany w kodeksie pracy w zakresie pracy zdalnej

Wydawać by się mogło, że o pracy zdalnej wiemy już wszystko. Od ponad trzech lat, w związku z pandemią Covid-19, stała się bardzo powszechnym modelem.

Prawo pracy po nowemu

Od blisko pół roku zarówno pracownicy, jak i pracodawcy żyją w niepewności co do tego, kiedy nadejdzie nowa rzeczywistość w następstwie wdrożenia dwóch dyrektyw unijnych o work-life balance oraz w sprawie przejrzystych warunków pracy. Prace nad zapowiadanymi zmianami w Kodeksie pracy odnotowały w ostatnich miesiącach duże spowolnienie. Niestety w dalszym ciągu w większości zgłaszane przez pracodawców wątpliwości co do swoich nowych obowiązków nie zostały przez ustawodawcę zaadresowane.

Kolejne zmiany w prawie pracy coraz bliżej

Już na początku sierpnia br. upłynie termin, do którego Polska powinna wdrożyć dwie unijne dyrektywy, w zakresie: przejrzystych i przewidywalnych warunków zatrudnienia oraz zasady work-life balance. Wprawdzie prace nad projektem nadal trwają, ale działy HR już rozpoczynają przygotowania do wejścia w życie nowych przepisów (aktualnie w toku prac jest projekt z dnia 30 czerwca 2022 r.). Czy szykuje się rewolucja w prawie pracy – jak często określane są projektowane zmiany?

Zapewnienie compliance z RODO w czasie pracy hybrydowej

Praca hybrydowa rozumiana jako łączenie pracy w pomieszczeniach pracodawcy z pracą zdalną stała się standardową częścią działania wielu pracodawców i wszystko wskazuje na to, że taki model pracy zostanie już z pracodawcami na stałe przynajmniej częściowo, niezależnie od zakończenia pandemii.

Praca zdalna w praktyce

Czy praca zdalna stanie się stałym elementem biznesowej rzeczywistości?