Miesiąc na rynkach: Dzisiaj łatwiej być giełdowym optymistą

Jest szansa, że dobre nastroje na rynkach utrzymają się dłużej. Inwestycje też jednak powinny być rozłożone w czasie – mówią Dariusz Świniarski, zarządzający w Skarbiec TFI, oraz Rafał Sadoch, analityk BM mBanku.

Publikacja: 06.12.2022 18:48

Gośćmi Przemysława Tychmanowicza w Parkiet TV byli: Dariusz Świniarski (na górze), Skarbiec TFI, ora

Gośćmi Przemysława Tychmanowicza w Parkiet TV byli: Dariusz Świniarski (na górze), Skarbiec TFI, oraz Rafał Sadoch, analityk BM mBanku

Foto: tv.rp.pl

WIG20 od październikowego dna urósł o ponad 30 proc. Co dalej? Jest szansa, że ten ruch będzie kontynuowany?

Dariusz Świniarski (DŚ): Patrząc na zachowanie rynku, generowane obroty, widać, że na razie indeksy nie mają ochoty spadać. Walczą też z istotnymi poziomami technicznymi, a poza tym sprzyja sezonowość. Mowa oczywiście o rajdzie św. Mikołaja, który w ostatnich latach nas omijał. W Polsce nie ma natomiast hossy bez banków. Sektor ten miał swoje problemy, dotknęła go mocna przecena, jednak niskie mnożniki, z którymi cały czas mamy do czynienia, pozwalają myśleć o dalszych zwyżkach. W innych branżach tak różowo już nie jest, natomiast można znaleźć spółki, które chociażby korzystają na słabej walucie czy też z eksportu, który się odradza.

Fundamenty to jedno, inwestorzy jednak cały czas patrzą na to, co dzieje się w USA i co robi Rezerwa Federalna. W piątek mieliśmy mocny odczyt z amerykańskiego rynku pracy. Może on popsuć nastroje?

Rafał Sadoch (RS): Popsuć oczywiście może, pytanie tylko na jak długo. Naturalnie, inwestując na GPW, trzeba też patrzeć na amerykańską gospodarkę. Nie ma zwyżek w kraju bez hossy na Wall Street. Osobiście liczyłem na rajd św. Mikołaja, szczególnie po ostatnim wystąpieniu szefa Rezerwy Federalnej. Lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy mogą nieco wyhamować wzrosty, ale to nie powinien być długoterminowy impuls. Indeksy nadal mogą odrabiać straty, bo zmienia się też retoryka po stronie Rezerwy Federalnej. Spowolnienie gospodarcze w przemyśle, które widać już w danych, będzie też powoli negatywnie wpływało na ceny. To z kolei będzie tworzyło bardziej dogodne środowisko dla bankierów centralnych, by jeszcze bardziej złagodzili. A to jest oczywiście dobra informacja dla rynków.

Wydaje się też, że największe problemy z inflacją mamy już za sobą. Wchodzimy w okres spowolnienia gospodarczego i z tego też powodu inflacja powinna być niższa.

Czyli optymizm u inwestorów jest obecnie uzasadniony?

: Na pewno ostatni miesiąc zmienił optykę rynkową i oczywiście kontrastuje to z tym, co się dzieje i co może wydarzyć się w gospodarce. Oczywiście trzeba pamiętać, że giełda wyprzedza wydarzenia w gospodarce. Obecne zwyżki mogą więc oznaczać grę pod odbicie gospodarcze w drugiej połowie przyszłego roku. Zobaczmy, co działo się w 2020 r., kiedy pojawiła się informacja o szczepionce na Covid-19. Rynki zareagowały euforycznie, a dane makro i ze spółek były przez następnych kilka kwartałów słabe. Teraz wygląda to podobnie. Generalnie jednak należy podchodzić selektywnie, jeśli chodzi o otwieranie długich pozycji i o polskie spółki. Wiele podmiotów nadal ma przed sobą trudne czasy. Pojawić się mogą bowiem problemy z popytem. Są jednak też sektory, które mają przed sobą ciekawą przyszłość.

Rynkowy pociąg jeszcze nie odjechał? Odbicie przecież było imponujące...

RS: Istnieje duże prawdopodobieństwo, że od tej chwili za rok amerykańskie indeksy będą jednak wyżej. Ważne jest natomiast rozkładanie w czasie momentów wejścia na rynek. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko „złapania górki”. Trzeba pamiętać, że inwestycje na giełdzie to maraton, a nie sprint.

Parkiet

Inwestycje
Łańcuch wartości i jego rola w badaniu istotności
Inwestycje
Ujawnienia w ESRS dotyczące łańcucha wartości
Inwestycje
Pozyskanie danych z łańcucha wartości – bezpośrednich i pośrednich
Inwestycje
MŚP w łańcuchu wartości – granica informacyjna
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Inwestycje
Andrzej Powierża, BM Citi Handlowy: Jestem optymistą co do banków, ale umiarkowanym
Inwestycje
Diamenty kupowane także jako inwestycja