Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.03.2022 13:39 Publikacja: 11.03.2022 13:39
Emilia Rogalewicz Członek Zarządu Benefit Systems.
Foto: materiały prasowe
Jaką skalę obecnie przyjmuje zjawisko wypalenia zawodowego?
Z najnowszego raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców „Wypalenie zawodowe na celowniku" wynika, że obecnie blisko połowa pracowników zmaga się lub może zmagać się z wypaleniem zawodowym. To z kolei skutkować może nie tylko spadkiem produktywności pracowników i zwiększeniem absencji chorobowej, ale także problemami z zatrzymywaniem talentów w organizacji. Według danych ośrodka Kronos aż 95 proc. menedżerów zasobów ludzkich w Stanach Zjednoczonych wskazuje negatywny wpływ wypalenia zawodowego na retencję pracowników. Wiele wskazuje na to, że zjawisko to dodatkowo przybrało na sile w czasie pandemii. Dynamiczne zmiany w stylu życia i pracy, konieczność szybkiej adaptacji do nowych realiów oraz niepewność bez wątpienia mają negatywny wpływ na kondycję psychiczną pracowników. Skalę problemu obrazują dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, według których w pierwszym roku pandemii w Polsce wystawiono 1,5 mln zwolnień lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W 2020 roku pracownicy spędzili z tego powodu 27,7 mln dni na L4 – to o 37 proc. więcej niż w 2019, a więc przed pandemią. Koszty związane z absencją chorobową z reguły przewyższają koszty działań prewencyjnych, takich jak zapewnienie pracownikom rozwiązań wspierających ich zdrowie fizyczne oraz mentalne.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas