Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.02.2022 15:58 Publikacja: 28.02.2022 15:58
Piotr Cieślak Dyrektor Zarządzający, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Foto: materiały prasowe
Które zasady DPSN są dla inwestorów indywidualnych najważniejsze?
Dobre praktyki są kompleksowym zbiorem praktyk dedykowanych rynkowi, inwestorom. Inwestor oczekuje transparentności i uczciwości w komunikowaniu się z nim, a dobre praktyki mają być remedium na to, czego inwestor oczekuje. Należy skupiać się na czynnikach kluczowych zarówno z punktu widzenia inwestorów indywidualnych w zakresie komunikacji, jak i inwestorów instytucjonalnych. Zmiany wdrożone w zeszłym roku w zakresie DPSN2021 to zmiany, które wyszły naprzeciw oczekiwaniom zarówno inwestorów, jak i emitentów. Po stronie emitentów doszło do uproszczeń, które mają ułatwić zarówno korzystanie z dobrych praktyk i ich stosowanie. Z punktu widzenia inwestorów inwestorów wzmocnione zostały niektóre zasady, które są dla nich kluczowe. Wymienię z nich, które z punktu widzenia tej grupy uczestników rynku są bardzo ważne, szczególnie z uwagi na transparentność firm. Zasada 1.1. czyli zasada, która mówi o tym, że spółka prowadzi sprawną komunikację i rzetelnie informuje o sprawach jej dotyczących. To powinno być oczywistością, ale z praktyki wiemy, że z punktu widzenia spółek ta z pozoru oczywistość wciąż stanowi duży problem. Zasada ta kładzie duży nacisk na kwestie transparentności i dobrej komunikacji, w tym polityki informacyjnej prowadzonej za pomocą internetowej strony korporacyjnej, a ten czynnik z punktu widzenia inwestora jest bardzo ważny. Z tego właśnie miejsca inwestor powinien mieć możliwość czerpania wszelkich istotnych informacji mogących mieć wpływ na podjęcie decyzji inwestycyjnej. Ważne jest także to, aby te dane były aktualne, a patrząc na niektóre spółki i ich strony internetowe widać, że nie aktualizują one swoich serwisów, czasami od wielu lat. To bardzo smutne, patrząc na to, że są to spółki publiczne. Strona korporacyjna powinna zawierać informacje korporacyjne spółki, informacje o władzach spółki, członkach zarządu i rady nadzorczej wraz z ich życiorysami, o komitecie audytu, dokumenty korporacyjne, raporty bieżące, okresowe, strategię spółki, omówienie sytuacji w otoczeniu rynkowym, tabelaryczne podsumowanie wyników z ostatnich lat i kwartałów, informacje o polityce dywidendowej, informacje o akcjach, operacjach na akcjach, akcjonariacie, informacje nt. odpowiedzi udzielonych inwestorom, prezentacje, strukturę grupy, relacje z czatów, zakładkę dot. walnych zgromadzeń, nagrania z walnych zgromadzeń, kontakt do osoby z działu IR.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas